Ако родителите посъветват децата да изпълняват едно елементарно упражнение всеки ден, ще ги възпитат като успели хора, казва авторът Даниел Голман, специалист в сферата на емоционалната интелигентност.
Силният характер е в основата на всеки успех, казва експертът в интервю пред Опра Уинфри, а силен характер не може да съществува без т.нар. когнитивен контрол, който се възпитава още в детска възраст.
Когнитивният контрол е съзнателното умение за управляване на емоциите и първичните чувства, когато сме ядосани и предизвикани. Чрез овладяване на когнитивния контрол детето се научава да се овладява и при силен стрес.
Контролирането на емоциите и импулсите му, от друга страна, съдействат за по-добрата концентрация дори в ситуации на силно напрежение.
Голман е убеден, че всяко едно дете, независимо от средата на развитието им, може да развие този когнитивен контрол.
Бях в едно училище, в час на второкласници в испанския Харлем. Това са деца, които живеят в социални жилища, в най-лошите условия, които можете да си представите, разказва авторът.
След всеки час обаче учителят им настоява да правят едно упражнение. Всяко дете взима от шкафчето си една плюшена играчка и ляга на килима, като поставя плюшената играчка върху корема си и гледа как се издига при вдишване и спада след издишване. Упражнението продължава само няколко минути.
За сметка на това ползите от него се виждат през целия учебен ден. Децата са много по-спокойни и съсредоточени.
От гледна точка на науката чрез упражнението се укрепва префонталния кортекс, който е оперативният център на нашия мозък – този, който ни помага да планираме, осъзнаваме и решаваме.
Ако това упражнение се прилага от деца между 4 и 8-годишна възраст, когато ги срещнете на 30 години, те ще са успели хора с добро здраве и финансово осигурени.
Упражнението може и да не помага за развитие на интелигентността и успехи в образованието, но ще помогне на родителите да отгледат по-спокойни и владеещи се деца.