Емоционалната интелигентност е определяща при избора на професия. Оказва се, че именно нейните нива определят дали ще се представяте добре на определено поприще или ще се провалите.
Доскоро се смяташе, че колкото по-висок е коефициентът на интелигентност на даден човек, толкова по-добре ще се справя той в работата си. Това обаче бързо бе опровергано, след като хора със средно IQ доказаха, че се справят в пъти по-добре от тези с високи резултати.
Оказва се, че решаващо за това как се справяте на работното си място, е емоционалната интелигентност – ЕИ. Критерият за нейното определяне е емоционалното разнообразие у дадения човек и вродената му способност да разбира чувствата на околните. Според Даниъл Голман, автор на няколко книги по въпроса, има няколко първични критерии на ЕИ. Това са: себеосъзнаване, самоконтрол, мотивация, съпричастност и социални умения.
Притежавайки тези качества, хората дори с ниско IQ могат да са много по-успешни в дадени професии от други с висок коефициент на интелигентност. Освен че са по-успешни, те са и по-щастливи. Това се дължи на способността им да идентифицират и да се справят с негативните емоции по логичен и отговорен начин. Високата ЕИ ги прави по-внимателни и по-съчувствени. Ако съумеят да приложат способностите си в точното поприще, това може да донесе невероятни успехи. Ето кои са най-добрите професии за хората с висока ЕИ:
1. Учител. Поднасянето на информацията е най-лесното в случая. Трудното е как това да стане според типа ученик. Когато децата са много, преподаването трябва да е поверено само на хора с много развити способности да наблюдават, да съчувстват и оценяват различните типове хора. ЕИ-те хора сами доразвиват преподавателския си стил. Учениците ги възприемат като приятели и ценят усилията им.
2. Политик. Едни от най-добрите политици в света имат вродено чувство да разбират тревогите на избирателите си. Те винаги взимат решенията си, след като са се запознали с цялата информация и са анализирали всички данни.
3. Маркетинг анализатор. Само хора с висока ЕИ могат да преценят какво ще се хареса на аудиторията. Това им позволява лесно да идентифицират нови пазарни ниши и потенциалните цели. Работата с хора също така изисква характерните за тях уважение и внимание.
4. Сватбен агент. Емоционално интелигентните хора уважават желанията и притесненията на своите клиенти. Те ще отделят колкото време е нужно, за да разберат какво точно иска човекът срещу тях. Подготовката на всяка сватба е крайно стресираща, поради което хората, които я вършат, трябва да са внимателни и уравновесени.
5. Мениджър. Балансът между многото отговорности и контакт с толкова много хора изисква висока ЕИ. Те трябва да са търпеливи и хладнокръвни и е нужно да мотивират и вдъхновяват. Доброто отношение печели доверието и най-вече – уважението на подчинените и колегите.
6. Играч на покер. Играчите на покер предпочитат игрите на живо, защото там могат да използват максимално своята ЕИ. За разлика от другите, те забелязват много от незначителните промени в езика на тялото на противника. Едни от най-големите играчи в световен мащаб неслучайно играят с тъмни слънчеви очила. Калкулациите и стратегиите не могат да се мерят с психологичната проницателност и четенето на емоции по лицето на противника.
7. Психолог. Само човек, който може да владее собствените си емоции, може да стане добър психолог. Той трябва да дефинира чувствата на другите. Вродените му съпричастност и желание да съветваш и помагаш на околните са само плюс в професията.
8. Представител връзки с клиентите. Работата, изискваща комуникация с хората, е подходящи само за ЕИ хора, които не се поддават на стрес и разочарование. Те са способни да се справят с всеки недоволен клиент с усмивка на уста. Те са наясно, че всяка негативна емоция рефлектира право в тях, поради което просто я игнорират.