Проучвания са доказали, че приблизително 65% от хроничните болки в китките се дължат на синдрома на карпалния тунел. Заболяването представлява притискане на срединния нерв на ръката в една анатомична затворена структура на китката и дланта, наречена карпален канал или тунел.
Доскоро нямаше лечение на проблема, а единствено се прилагаше терапия, която успокояваше сиптомите. Наскоро обаче група тайвански учени съобщиха, че захарна ваксина може да бъде начинът за справяне с коварния симптом, който засяга над 15 милиона човека в Европа.
Тайванските изследователи смятат, че когато захаровата смес се инжектира в ръката, тя намалява възпалението и стимулира тъканта да се излекува. В процеса по създаването на ваксината учените лекували 60 пациента със синдром на карпалния тунел с разтвор, съдържащ вода и 5 на сто декстроза – форма на захар, получена от царевица. Те твърдят, че дори и лъжица със захар, приета от пациента, може да облекчи значително симптомите.
Предишни изследвания в тази насока предполагаха, че инжекции с декстроза могат да помогнат за намаляване на възпалението при пациенти с остеоартрит. Изследвания върху животни са показали, че лечението може да подобри някои увреждания на тъканите, причинени от синдрома на карпалния тунел.
Заболяването се появява при състояния като диабет и ревматоиден артрит, както и в редки случаи при бременност, поради увеличаването на обема на кръвта, което оказва натиск върху нерва.
Досега лечението на проблема включваше шиниране на китката, за да се намали движението на ставата и съответно болката, противовъзпалителни лекарства, ръчни упражнения, за да се освободи нервът, стероидни инжекции и операцията за освобождаване на налягането на нерва. Въпреки мерките ефектът често е временен.
Според учените новата захарна ваксина може да помогне за стимулирането на съществуващите клетки, както и намаляването на възпалението и болката. Резултатите показват, че при пациентите, които са получили инжекции със захар, болките са спаднали с 54 на сто. При останалите пациенти, които били лекувани с физиологичен разтвор и терапия, болките спаднали съответно с 11 и 12 на сто.
Лабораторните изследвания са показали, че декстрозните инжекции могат да помогнат за производството на различни фактори на растежа в увредените клетки, които са от ключово значение за стимулиране на ремонта и растежа на нови клетки.
Изследователите също така смятат, че декстрозата ще намали нивата на две съединения - калцитонин ген-свързан пептид и субстанция Р, които причиняват болката и подуването в тъканта около нерва.