Дефицитът на желязо е познат като желязодефицитна амения. Получава се заради понижени нива на хемоглобин в червените кръвни клетки - еритроцити. Това е най-често срещания вид анемия и е следствие от ниски нива на желязо, които възпрепятстват производството на хемоглобин. Тъй като той пренася кислорода в тялото, това значи, че то получава по-малко кислород.
Най-често желязодефицитна анемия се наблюдава при жените поради лоша диета, тежък месечен цикъл, бременност и други причини.
Симптомите на този вид анемия са слабост, бледа кожа, замаяност, умора, изтръпване на краката, главоболие, промени в сърдечния ритъм.
Заедно с това анемията причинява и косопад, който има свои характеристики и особености.
Същност на косопада поради желязодефицитна анемия
Този вид косопад има свое название - телогенен косопад или телогенен ефлувиум. Той представлява аномалия в цикъла на растеж на космите, който кара косата във фазата на растежа да бъде изтласкана във фазата на почивка, която се нарича телоген. Това кара засегнатите косми да падат.
Телогенният косопад обикновено е временен, ако се открие бързо причината и се вземат адекватни мерки. Трябва да се знае, че растежът на косата е един от първите процеси, засегнати от недостиг на желязо и други хранителни вещества.
Лечение на косопад поради дефицит на желязо
Има много начини да се противодейства на този вид косопад и да се преустанови падането на косата.
Добавки с желязо
Желязото е чудесен компонент при растежа на косата. Затова добавките с желязо най-вече при телогенен косопад могат да се окажат разковничето в борбата с това явление. Тъй като има и някои странични ефекти, добре е добавката да се взима след консултация с лекар.
Дневната доза за жени е 12 милиграма, а за мъже е 10 милиграма.
Промени в диетата
Богатите на желязо храни могат да променят процесите, протичащи в косата. Червеното месо, рибата, пилешкото, морските дарове и зелените зеленчуци са богати на желязо. Желязото от месото, птиците, рибата и морските дарове се усвоява по-добре от това в зеленчуците.
Витамин С
Увеличеният прием на витамин С спомага за по-добро усвояване на желязото. Витамин С подобрява абсорбацията на желязо и е добре заедно с приема на добавки и храни с желязо, да се включи и витамин С в по-високи от обичайните дози.
Вижте също полезните билки при анемия и подходящи спортове при анемия.