Храненето на малки деца с храни като фъстъци и яйца може значително да намали риска от това те в по-късен етап на живота си да развият алергии към различни видове храни.
Ново проучване на Американската медицинска асоциация твърди, че въвеждането на яйцата в менюто на децата на възраст от четири до шест месеца и фъстъците при деца от четири до единадесет месеца намалява до 70 % риска те да развият алергия към тези продукти. Знае се, че алергията към тези храни е най-разпространена сред децата в световен мащаб.
Изследването е на база комбинираните резултати от различни проучвания на процеса на въвеждането на алергенни храни по време на първата година от живота на бебетата. На неговата база в момента американското Министерство по здравеопазването изработва препоръки към родителите да захранват отрочетата си с тези храни, за да ги предпазят от алергии.
Все пак екипът, направил изследването, използва термина умерена увереност, тъй като проучването се основава на различни проучвания, които се различават едно от друго в начина на доказване на тезата си. Освен това е трудно да се определи контролната група в проучванията на храненето на децата.
В момента американските учени се опитват да открият най-подходящото време, в което трябва да се въведат яйцата и фъстъците в менюто на малките. Те се опитват да открият също така кога е най-подходящо децата да започнат да ядат продукти, съдържащи глутен, за да не развият непоносимост към него.
Алергиите са широко разпространени и се покачват бързо в западния свят. Нови анализи твърдят, че всяка година на територията на Европейския съюз алергиите се увеличават с пет на сто, като близо 90% от засегнатите са деца. Хоспитализациите поради алергии пък са се увеличили с над 50 на 100 от 1990 година насам.
Учените препоръчват захранването да започне на малки порции, като то да бъде проследено от личния лекар, който да потвърди дали организмът приема алергенната храна, или не.
Дори и при появата на леки признаци на алергия родителят не трябва да се страхува, защото бебешкият организъм може да се справи с проблема. При задълбочаване на проблема обаче захранването трябва да се отложи.
Най-често срещаните хранителни алергии са тези към фъстъци, сусам, краве мляко, соя, яйца, черупкови плодове, фъстъци, пшеница, риба и миди.