Ако мразите да прекарвате почивните си дни в чистене, ще ви зарадваме. Експерти разкриха домакинските дейности, които може да се извършват само веднъж годишно. Институтът за добро домакинство състави списък от задачи, които можете да свършите и след това да ги оставите за цели 12 месеца. Това означава, че безкрайният цикъл на почистване скоро може да е далечен спомен.
Има неща, които се правят веднъж в годината, но въпреки това никой не иска да ги свърши. За да станат по-лесни, гурутата на домакинската работа имат съвети, които спестяват много труд при всяка от тези дейности. Ако веднага след като сте свършили с миенето, прането, почистването с прахосмукачка и бърсането на прах в дома си, имате чувството, че трябва да започвате всичко отново, то ще заобичате този списък. Всичко в него се прави само един път в годината. Това означава, че след като сте го отметнали от списъка, 12 месеца няма да се занимавате с него.
Избърсване на рамките на прозорците. Започнете с четка, с която да отстраните мръсотията по и около рамките, а след това използвайте и препарат, за да се отървете от упоритите замърсявания.
Пране на завесите. Дебелите пердета събират прах. Веднъж годишно ги свалете и изперете. Ако не са подходящи за пералня, ги занесете на химическо чистене.
Почистване на чекмеджето. Почти всеки има такова чекмедже, намиращо се обикновено в кухнята, в което има какво ли не. В него се слагат неща, които няма къде другаде да се приберат. Достатъчно е веднъж в годината да прегледате съдържанието му и да решите от какво не се нуждаете.
Избърсване на крушките. Това важи особено за тези в кухнята и банята, които може да са много прашни, а това намалява светлината им. За да почистите крушките, ги изключете, развийте и избършете с влажна кърпа, но без да мокрите металните части.
Почистване на камината. Ако сте достатъчно големи късметлии, за да имате в дома си истинска камина, трябва да се погрижите за нея преди да я запалите за първи път за сезона и да се насладите на топлината и светлината й. Препоръчително е да се доверите на професионалисти.
Дълбоко почистване на мебелите. Диваните и столовете са магнит за прах и мръсотия, така че почистването им веднъж годишно ще ги държи във форма. Използвайте прахосмукачка, а след това препарат за мебели или дамаски. Калъфите, които могат да се свалят, изперете в пералнята на подходяща програма.
Избърсване на градинските мебели. Този съвет е за по-топлите месеци, когато стоим навън. Когато времето се затопли, разтворете препарат за миене на съдове в топла вода и с помощта на кърпа избършете масите и столовете. Изплакнете ги със струя вода от градинскич маркуч.
Основно почистване на килимите. Минаването с прахосмукачката и почистването с препарат може да не е достатъчно. Затова веднъж в годината, за препоръчване през лятото, изперете килимите.
Почистване на олуците. Основните причинители на проблеми са листата, които могат да запушат тръбите. За да се справите с тази задача, може да ви е нужна и професионална помощ, но можете да успеете и сами с подходящи четки.