Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Кои са естествените пробиотици?

Кои са естествените пробиотици?

Кои са естествените пробиотици?

През последните години нарасна рязко интересът към пробиотиците заради значението им за чревното здраве и имунната система, което беше открито. Пробиотици днес се предлагат под формата на хранителна добавка, но има и естествени пробиотични храни с ползи за храносмилането.

Какво представляват пробиотиците и пробиотичните храни

Пробиотици наричаме полезните бактерии в стомашно-чревния тракт, които му помагат да функционира по най-добрия начин. Те поддържат баланса на полезни и вредни бактерии в червата.

Пробиотичните храни са тези, които след ферментация, съдържат живи дрожди и бактерии, полезни за храносмилането. Приемането на пробиотици и пробиотични храни е полезно за набора от живи микроорганизми в чревния тракт, които влияят и на цялостното здраве.

Храните, които са преминали процес на ферментация, са развили тези микроорганизми, наричани пробиотици. След поглъщане те остават активни в червата достатъчно дълго, за да променят чревната микробиота и да подобрят храносмилането.

Важни функции на пробиотиците

Пробиотици

Освен като регулатор на полезните бактерии в чревния тракт, пробиотиците имат и друга положителна роля в организма. Те намаляват нивата на холестерола в кръвта, борят се успешно с алергиите, произвеждат витамин В12, с което увеличават енергията на тялото, подобряват дишането, грижат се за състоянието на кожата, подпомагат борбата с депресията и излишното тегло.

Естествени пробиотични храни

Пробиотичните храни имат важна роля в чревното здраве и нормалната функция на храносмилателната система. Затова е нужно да присъстват ежедневно в храната.

Кисело мляко

Най-популярната пробиотична храна е киселото мляко. Леко киселеещият продукт от краве козе или овче мляко е отличен източник на пробиотици. Комбинацията му с безброй други храни е допълнително положително свойство на тази храна.

Кисело зеле

Ферментиралото зеле може да се използва като основно ястие или гарнитура към други храни. Способността му да произвежда млечна киселина, която благоприятства производството на енергия, го прави отличен естествен пробиотик.

Хляб с квас

Хлябът с квас, който е бил основна храна в миналото, съдържа едновременно пробиотици и пребиотици. По-лесен е за храносмилане от белия хляб и отново се комбинира с почти всяка храна.

Сурово сирене

Прясно сирене

Повечето сирена са преминали процес на ферментация. Това обаче не означава автоматично, че съдържат пробиотици. Суровото сирене е живо, непастьоризирано и съдържа много добри количества пробиотици.

Ябълков оцет

Ябълковият оцет има по-мек вкус от виното и има здравословни ползи за контрола на кръвното налягане и намаляване на холестерола в кръвта. Подобрява и инсулиновата чувствителност, подпомага отслабването.

Кисели краставички

Класическата зимна салата, която се приготвя лесно, освен всичко е източник на пробиотици. Има малко калории, съдържа редкия витамин К, но и много натрий, заради което трябва да се внимава с тях.

Шоколад

Шоколад с пробиотик

Любимото сладко изкушение на малки и големи освен всичко се оказва полезно заради добавяните пробиотици в него. Те действат благотворно на здравето наред с антиоксидантите в какаото и допринасят за чревното здраве.

Вижте още кой е правилният прием на пробиотици при бременност, както и какво е вагинален пробиотик.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest