Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Теория на терора и как мисълта за смъртта ни прави по-успешни

Теория на терора и как мисълта за смъртта ни прави по-успешни

Теория на терора

Мисълта за предстоящата ни смърт може да ни накара да бъдем по-успешни. В ново проучване учени изследвали реакциите на професионални баскетболисти. Преди важен мач на спортистите били давани за попълване специални анкети, които на подсъзнателно ниво карали хората да се замислят за смъртта.

Макар на пръв поглед състезателите да били тласнати да мислят за тази мрачна тема преди важните мачове, оказало се, че тя значително подобрява играта им. Подсъзнателно баскетболистите се мотивирали да покажат най-доброто от себе си поради мислите за неизбежния край. Те отбелязали повече точки от обикновено и като цяло играта им се оказала много по-добра.

Заключенията се основават на две изследвания на Университета на Аризона и са публикувани в авторитетното научно издание Приложна психология. Изследователите наели студенти, които се състезават в университетския баскетболен отбор. Всичките участници имали амбицията да се реализират в Националната баскетболна асоциация, а не играели само за удоволствие.

Експериментите, проведени над участниците, били част от така наречената теория на терора. Тя е част от психологията, която се опитва да се справи с чувствата на хората, причинени от ужаса на неизбежната смърт, и да ги накара да не живеят в постоянен страх.

Според теорията на терора всеки има стремеж към повишаване на самочувствието си, мислейки за смъртта. Това се изразява в активизиране на ежедневните дейности на човек, като по този начин се достига до символично безсмъртие.

Или с други думи - в страха си от смъртта хората искат да оставят следа след себе си, обяснява смисъла на експеримента неговият ръководител професор Ури Лившин.

Участниците в експеримента отговаряли на грижливо зададени въпроси от рода на: Моля, опишете накратко емоциите, които мисълта за смъртта събуждат във вас или Какво е вашето виждане за живота след смъртта. Въпросите са зададени на половината от участниците.

Именно тези хора показали около 15% подобрение на играта си, докато при останалите участници в изследването не било отчетено подобрение на играта, дори при някои бил забелязан регрес.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати