Обикновена инжекция с кръвна плазма, взета от млади хора, може значително да помогне срещу последиците от застаряването, посочи ново изследване. Учени от университета на Сан Диего твърдят, че са провели успешно терапия срещу стареене на лабораторни мишки и резултатите от нея са повече от впечатляващи.
На гризачите, които били на възраст, която е еквивалентна на 50 човешки години, била инжектирана кръв от на млади мишки на възраст, еквивалентна на 18 човешки години. Преди това възрастните лабораторни животни показвали ясни признаци на стареене – по-бавно движение, ниски резултати на тестовете за памет и влошаване на резултатите от кръвните проби.
След триседмична терапия с младежка кръвна плазма възрастните гризачи започнали да тичат по-бързо, а резултатите от кръвните им проби показали забележително подобрение. Още повече че и паметта им се подобрила.
Учените установили, че тяхната терапия влияе директно на мозъка и го подмладява. При процеса организмът произвежда нови мозъчни клетки, които подобряват функциите на целия организъм. Според тях този вид лечение може много лесно да се приспособи и за лечение на хората.
Кръвната плазма от млади хора значително подобрява конгнитивните функции. Това е един от много ѝ ефекти. В момента сме в начален етап на нашите проучвания, но смятаме, че ще ѝ намерим още много приложения, смята ръководителят на научния, екип провел изследването, д-р Мия Минами.
Предишни експерименти с кръвна плазма от млади мишки са показали, че тя има антистареещ ефект не само върху мозъка, но и върху черния дроб, сърцето и редица други органи. Самата кръвна плазма е течната част на кръвта, без в нея да се съдържат бели или червени кръвни телца, тромбоцити или други частици. Тя има бледожълт цвят и съдържа важни протеини и минерали.
Разработването на терапията вече е в много напреднал етап. От университета в Сан Диего дори вече са започнали съвместно с учени от Стандфордския университет да извършват клинични изпитания на лечението върху пациенти, страдащи от болестта на Алцхаймер.