Кан терапията е профилактична и терапевтична система, която се стреми да върне баланса в тялото. В себе си тя съдържа различни елементи като ароматерапията или етеричномасления масаж, специфични техники на Далечния изток. Основната ѝ част обаче е съставена от познатия и богат опит на българския профилакто-терапевтичен фолклор.
Създател на специфичната техника е роденият в Плевен Николай Христов. Той е професионален рехабилитатор. Завършил е редица престижни медицински висши училища. През 1993 година е специализирал в Китай, където изучава специалния източен масаж ЮМЕЙХО, като една година по-късно придобива и преподавателски ценз по тази профилакто-терапевтична система.
Въз основа на богатите си познания по различните системи на терепевтичната терапия, той създава и Кан масажа. Целта му е да възроди чрез него древните български лечебни традиции, като поставя техния потенциал на научна база.
Кан терапията събира все повече последователи в последните години. Чрез нея се уравновесява мускулния дисбаланс. Също така се балансира центърът на тежестта в човешкото тяло, което е основен фактор за появата на редица заболявания на опорно-двигателния апарат.
Чрез техниката се премахва и напрежението в меките тъкани и се подобрява динамиката на ставите чрез отстраняване на функционалните блокажи. Терапията помага и за отстраняване на факторите за възпалителните процеси, използвайки средствата на ароматерапията.
Не на последно място, терапията активира циркулацията на жизнената енергия в човешкото тяло.
Кан масажът има подчертан холистичен подход. Идеята е да се постигнат гореспоменатите цели, като се използват предимно алтернативни методи, адаптирани към съвременните концепции на модерната рехабилитация и кинезитерапия.
Използвайки информацията от съвременните диагностични средства на академичната медицина, с този метод е възможно да се постигнат забележителни терапевтични резултати без риск от усложнения вследствие безсмислена мистификация.