Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Промяната на температурата в офиса пази от диабет

Промяната на температурата в офиса пази от диабет

Климатик

Във всеки офис по света се води ежедневна война. Става дума за климатика и на каква температура да е той. Изследвания показват, че средната температура, която задоволява всички и предотвратява ескалация на напрежението, е в рамките на 22 - 25 градуса по Целзий.

Ново проучване обаче показва, че излизането от тази температурна зона на комфорт може да помогне за намаляването на затлъстяването и риска от диабет. Както по-студените, така и по-топлите температури повишават метаболизма на организма. Така например няколко работни седмици при лек студ могат да имат ефект върху диабета, сравним с най-добрите налични лекарства и техники за упражнения, познати в момента на медицината.

Изследването също така показало, че температурите, считани за нормални и комфортни, са се променили в течение на времето. Например в холандски вестник от 1872 година се споменава, че комфортната стайна температура е между 13 и 15 градуса.

Всички смятахме, че смятаната за нормална температура е факторът за удобство и поддържане на здравословното състояние на повечето хора. Оказва се, че това не е така. Нашето изследване доказа, че леките температурни променливи имат положителен ефект върху здравето ни, приемливи са и след време хората свикват с тях, казва водещият автор на изследването професор Вутер ван Маркен Лихтенбълт от университета в Маастрихт.

В крайния доклад на изследването пише, че температурната експозиция извън зоната на човешкия термичен комфорт има благоприятни последици за метаболитното здраве на човек. Излагането на по-топла или по-студена температура увеличава метаболизма, като по този начин се насочва към затлъстяването, като компенсира излишния енергиен прием. Освен това лекият студ влияе върху метаболизма на глюкозата.

Офис

Десет дни прекъсване на студена експозиция при пациенти с диабет тип 2 повишава инсулиновата чувствителност и по този начин лечението с глюкоза е 40% по-успешно. Това е сравнимо с най-добрите налични терапии за фармацевтична или физическа активност, казва професор ван Маркен Лихтенбълт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest