Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Как любовта на свръхгрижовната майка се превръща в емоционална отрова

Как любовта на свръхгрижовната майка се превръща в емоционална отрова

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k
Свръхгрижовна майка

Този брилянтен анализ на руския психолог и психотерапевт Михаил Литвак сравнява свръхгрижовните майки с енергийни вампири, тъй като по негови наблюдения те лишават децата си от таланти и умения. Като пример той посочва случай от своята практика.

Млада жена се готви да сключи брак, а годеникът ѝ е курсант на Военната академия, който е назначен в Далечния изток. Разбирайки този факт, майка ѝ изпада в истерия и я манипулира да изостави момчето.

Дъщерята е разтревожена и разстроена, защото обича годеника, но не иска да нарани майка си. Дали реакцията на майка е в резултат на любов? Според психолога нейната свръхгрижовност я провокира да държи детето си под пълен контрол, а тогава не може да става дума за любов.

Тя напълно пренебрегва интересите на детето си, а като доводи използва трудностите, които очакват младата двойка в Далечния изток. Но ако детето не е подготвено за битови затруднения, кой е виновен за това?

Това е широко разпространен тип вампиризъм, при който жената се е посветила напълно на децата. Като млада може и да е била популярна, но след появата на децата се фокусира напълно върху тях.

Съпругът ѝ се приема като придатък, който само довършва семейната картина. Секс правят два пъти в седмицата, а майката го приема като задължение, без което може и да мине.

Приема изневерите на съпруга си като прищявка: Не ме интересува, че спи с други жени, стига семейството му да е на първо място. А когато мъжът ги напусне, бързо се примиряват.

Понякога идват при мен с молбата да върна заблудената овца в семейното лоно. Те изпитват омраза или ненавист към мъжа, който ги е изоставил, а реагират все едно е палаво дете, което е сгафило.

Психологически вампиризъм

В работата си са отлични специалисти – отговорни и последователни, но им липсва творческа нагласа. Така учат и децата си – по-важно е да имат стабилна работа и доходи, а не да се занимават с изкуство.

Жертвите на този тип психологически вампиризъм като възрастни се разкъсват от противоречия. От една страна, стоят желанията им, а от друга – онези трябва и длъжен си, които майка им е вменила.

Вампиризмът на свръхгрижовната майка расте с порастването на детето ѝ. Тъй като тя не му позволява да има самостоятелна воля, при всеки негов независим порив тя изпада в криза.

Когато детето се разболее или в материално затруднение, на съзнателно ниво тя е разтревожена, а на несъзнателно – тържествува. Готова е на всичко само и само детето ѝ да остане по-дълго в това положение и да е зависимо от нея.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest