Когато става въпрос за медицински феномени, е лесно да станем жертва на заблуди. Един от митовете, който се оказва напълно погрешен, е че зачеването на близнаци прескача през поколение при налични в семейството.
Ако баба ви има близнаци, то вие задължително също ще се радвате на две деца – това е тотално погрешно схващане, характерно за балканските географски ширини. Дори такива да са зачевани вече, не е задължително това да се повтори. Състоянието има своето мащабно медицинско обяснение.
Зачеването на близнаци е комплексно събитие. То е комбинация между генетични фактори и фактори на околната среда.
Близнаците могат да са монозиготни - еднояйчни, или дизиготни – двуяйчни. Статистиката показва, че зачеването на двуяйчни е два пъти по-често от зачеването на еднояйчните.
Между 30 и 40 са еднояйчните близнаци, които се зачеват на всеки 1000 новородени. Те се разделят още в ранното ембрионално развитие, когато зиготата се разделя на две еднакви клетки, което води до формирането на два отделни ембриона. И до днес не са изяснени факторите, които водят до това явление.
Зачеването на двуяйчни близнаци става значително по-често. За целта две яйцеклетки трябва да се оплодят от два сперматозоида в същия менструален цикъл. Интересното е, че зачеването на двуяйчни близнаци е черта, която може да се унаследява. За разлика от установеното схващане унаследяването не е през поколение. Освен това виновници за него са само жените, не и мъжете.
От всичко казано до момента става ясно, че увеличен шанс да имат близнаци имат само и единствено жените, в чиито семейство или род има двуяйчни близнаци. Ако има еднояйчни, правилото не важи.
Когато една жена вече е раждала близнаци, тя е много по-предразположена да повтори това геройство. Наблюдавани на ултразвук, при вече раждалите две деца се наблюадва множествена овулация, в която се отделят повече от една яйцеклетка. Също така е установено, че бъдещи майки над 37 години имат 4 пъти по-голям шанс да заченат двуяйчни близнаци от момичетата на 18 години. На тази възраст обаче и шансът зачеването да не се осъществи нараства.
От значение за близнаците е и расата. Оказва се, че за зачеването на двуяйчни близнаци жените от Африка имат 10 пъти по-голям шанс от китайките и японките. В същото време зачеването на еднояйчни близнаци не се влияе от раса или възраст. Нивата са почти винаги идентични за 1000 раждания.
Така че, запомнете – само жените унаследяват полиморфизъм – шансът да бъдат заченати двуяйчни близнаци, но не и мъжете. Еднояйчните близнаци не се наследяват - за тях ви трябва чисто и просто късмет.