Колкото и странно да звучи, скаридите могат заменят в близко бъдеще всички изкуствени съставки, използвани в козметиката, пише Дейли Мейл. Уелски учени смятат, че молекули, открити в черупките на ракообразните, биха могли да бъдат извлечени и използвани вместо синтетичните полимери, съдържащи се днес в редица промишлени продукти за контрол на обема и трайността.
Изследователи от университета Glyndwr казват, че естествените полимери са по-щадящи околната среда от синтетични такива, защото не са направени от петролни химикали. В лабораториите на учебното заведение учените са модифицирани полимер, извлечен от скаридени черупки, предоставени им от голяма норвежка компания, доставяща морски дарове.
Този натурален полимер всъщност е производен от хитина, намерен в естествено състояние в черупките на скаридите. Изследователите се надяват, че ще успеят да го модифицират по начин, който трайно да измести съществуващите изкуствени полимери в ежедневната козметика за лични и домашни грижи. Учените са получили щедър бюджет на стойност 2 милиона долара, предоставени им от няколко рибарски компании.
Достигнали сме етап, на който разработеният от нас полимер се тества успешно върху животни, като откритото вещество е успешно синтезирано в няколко козметични продукта, казва професор Пийт Уилямс, който е ръководител на изследването.
Полимерът е наречен Хитосан. Той е извлечен от черупките на скаридите с натриев хидроксид. Веществото е известно от дълго време, но сега уелските учени са разработили нов метод, който да му придаде подобрени свойства.
Черупките на скаридите обикновено се изхвърлят като отпадък, но това скоро ще се промени, казва още професор Уилямс и добавя - Целта на нашия проект бе да направим производството на домашна козметика малко по-зелено.
Подобен зелен проект бе разработен преди няколко години, когато учени от държавния университет в Амстердам разработиха метод за производство на пластмаса от бръмбари. Новият продукт бе екологично чист и биоразградим.
Според холандските учени с проекта им можеше да бъде решен проблемът с наложителното намаляване на количеството на пластмасови отпадъци, депонирани в сметища. В момента тяхното изобретение се използва в като иновативен материал за плавателни съдове и необичайни бижута и лампи.