Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Съвети на психолозите: Как да се справим с вината

Съвети на психолозите: Как да се справим с вината

Съвети на психолозите: Как да се справим с вината

Вината може да разстрои и дори напълно да съсипе психическото ни здраве и да разнебити живота ни.

Тя е емоционален предупредителен знак. Целта ѝ е да ни уведоми, когато сме направили нещо нередно и да ни помогне да развием по-добро чувство за нашето поведение, да спрем и да осъзнаем как нашите действия засягат нас самите и другите. Вината ни подтиква да преразгледаме поведението си, така че да не правим една и съща грешка два пъти.

Всеки човек обаче трябва да се научи как да се справя с чувството на вина, за да може да функционира. Изключително важно е да знаем кога това чувство е уместно и кога не е, защото много често си причиняваме душевни терзания, без това да е оправдано.

Преди да започнете да се самообвинявате, замислете се има ли нужда. Ако отговорът е да, помислете каква е целта на тези ваши чувства. Вината работи най-добре, за да ни помогне да растем и да узряваме, когато нашето поведение е обидно или болезнено за другите.

Ако се чувстваме виновни, че казваме нещо обидно за друг човек или че например се фокусираме върху кариерата вместо върху семейството си, това е предупредителен знак с цел да променим поведението си, преди да загубим приятелите или семейството си. Това е известно като здравословна вина, защото служи да се пренасочи нашият морален или поведенчески компас. Все пак можем да изберем да пренебрегнем вината, но тогава го правим на свой собствен риск.

Съвети на психолозите: Как да се справим с вината

Проблемът възниква, когато нашето поведение не е нещо, което се нуждае от преразглеждане, нито нещо, което трябва да се промени. Например много майки се чувстват зле да се върнат на работа, страхувайки се, че това може да причини неизвестни щети на нормалното развитие на детето им. Обикновено тези тревоги не са основателни. Повечето деца имат нормално и здравословно развитие, дори когато работят и двамата родители.

При чувство на вина направете промените по-скоро. Не отлагайте. Ако вината ви е заради специфична и рационална цел, че не вършите нещо и само отлагате, това се нарича здравословна вина. В тези ситуации действайте, не се оставайте неприятното чувство да ви превземе. Самозалъгването само ще ви тежи. Не си казвайте утре ще откажа цигарите или вдругиден ще започна да тренирам. Започнете сега.

Също така ако сте направили нещо нередно, ще трябва да приемете, че не можете да промените миналото. Но можете да промените поведението си, ако и когато това е подходящо. Извинете се, чувствайте се виновни, но не завинаги – оставете чувството да се оттече и продължете напред. Животът е низ от грешки, които трябва да се научим да приемаме и да направим изводите, които ще ни помогнат да не ги повтаряме.

Не на последно място, проумейте, че никой не е съвършен, дори и нашите приятели или членове на семейството, които изглеждат, сякаш водят перфектен живот. Стремежът към съвършенство във всяка част от нашия живот е рецепта за провал, тъй като никога не може да бъде постигнат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest