Ezine.bg»Статии»Здраве»Триперът е на път да победи човека

Триперът е на път да победи човека

Триперът е на път да победи човека
Компактен комплект за спешна помощ - 18см
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Компактен комплект за спешна помощ - 18см
23.00 лв.

Триперът, наричан още гонорея, е на път да победи човека. Ако в най-скоро време учените не открият нови методи за лечение на болестта, тя ще стане непобедима.

Това алармираха от Агенцията за здравеопазване в Лондон, цитирани от вестник "Дейли Мейл".

Триперът се предава по полов път. Болестта се предизвиква от бактерията Neisseria Gonorrheae. Гонореята е широко разпространена. Ако не се лекува своевременно, може да доведе до възпаление на половите органи, до извънматочна бременност при жените, до стерилитет. Статистиката сочи, че най-голяма е заболеваемостта в страните от Южна и Югоизточна Азия, както и в района на Сахара в Африка.

Негенитални зони, в които може да се развие гнорея са ректума, гърлото и очите. Шията пък е първото място, при което триперът се проявява, при жените. Заразени жени могат да предадат болестта на новородените си. Това може да предизвика очни инфекции и може да доведе до пълно ослепяване на бебето.

Бактерията Neisseria е започнала да става извънредно устойчива и непрекъснато се адаптира към медикаментите, с които засега е атакувана, обяснява доктор Катрин Ейзън от Агенцията за здравеопазване в Лондон.

Трипер

В момента препаратите, които се изписват при трипер, са антибиотиците цефиксим и цефтриаксон. Методът на лечение е аналогичен с този при туберкулозата - забавя се процесът на адаптация на бактерията към медикаментите.

Според някои исторически източници, в миналото гонореята е била лекувана с живак. На военния английски кораб Мери Роуз, потънал през 1545, са открити спринцовки с живак, които са били използвани за лекуване на моряци, пипнали гонорея.

По-късно срещу трипера започнали да използват и Протаргол. Така лекарства на базата на среброто са използвани чак до 40-те години на миналия век.

Тогава започнали да се произвеждат първите антибиотици. След което да 70-те години срещу трипер бил изписван пеницилин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest