Според бизнесмена Джим Рон петимата души, с които прекарвате най-често времето си, ви определят като личност. Сред тях е и вашият романтичен партньор, който може да изважда наяве най-добрите и най-лошите страни от характера ви.
Когато партньорът ви стимулира да показвате най-добрите си страни, той се превръща в майстор, а вие – произведение на изкуството. Затова психологията нарича тези взаимоотношения Феноменът Микеланджело.
Терминът се появява за първи път през 1999 година и описва как хората, с които общуваме, определят нашето поведението.
Феноменът Микеландело е кръстен на прочутия скулптор, тъй като според психолозите половинката може да ви моделира, както и вие него. В личните взаимоотношения всички сме артисти независимо дали го искаме.
Партньорът може да е подкрепата, от която имате нужда, гласът на разума или мотиваторът, който ви насърчава да бъдете по-добрата си версия.
Когато двамата партньори си влияят положително, психологията определя взаимоотношенията им като Микеланджело, но когато взаимно се дърпат надолу, отношенията им се определят като Феномена Боровинка.
При връзка от тип Боровинка двамата партньори изваждат наяве най-лошите страни на характера си. Заедно се провокират да демонстрират възможно най-негативните си качества.
Взаимоотношения от типа Микеланджело не означават да откриете човек, който ще се съгласява за всичко със вас, а да намерите окуражаващ партньор, който ви мотивира да изявявате характеристики, които смятате, че не притежавате.
Например ако в една връзка жената е по-притеснителна, а половинката ѝ иска да извади наяве социалната ѝ страна, ще я поощри да разкаже история пред група хора и след това ще ѝ каже няколко мили думи, защото се е осмелила да се изяви в социален план.
В този случай партньора се превръща в средство, чрез което се усъвършенстваме. Стимулира ни да се изявим в различна светлина и то за наше добро.
Такава роля може да играят приятели, колеги и роднини, които искат най-доброто за вас. Те искат да постигнете целите си и да се разгърнете като личност.