През последните години се наблюдава значителна алкохолна зависимост при жените. С тревога специалистите отчитат, че представителките на нежния пол надигат чашката по-често и от мъжете. Защо все повече жени са зависими от алкохола?
Обяснението е, че дамите са по-често раними, а в днешно време са подложени на повече стрес и от силния пол.
Те трябва да поддържат баланса между кариерата и личния живот, трябва да се държат като мъже, да работят като тях и в същото време да запазят своята женска сила. Освен това дамите преживяват дълбоко чувството за вина, фобии и депресия.
А алкохолът в такива случаи е само помощно средство и то често въображаемо. Повод за пиене може да са психични проблеми и чувството за несправяне с тях.
Наред с тези стресови фактори може да се добави и мощният маркетингов тласък от индустрията за алкохолни напитки, започнал преди десетилетия, който насади убеждението, че една напитка след тежък ден е отлично решение за справяне със стреса. Представителките на нежния пол избиват напрежението с алкохол, когато са самотни или когато се веселят с приятели.
Дамите започват да пият първоначално само по едно питие, за да избягат от стреса, но пиенето се превръща в ежедневен навик и постепенно води до зависимост на жените от алкохола.
Когато говорим за алкохолизъм при жените (а и не само), налице са следните симптоми - загуба на контрол върху количеството напитки, трудности при поддържане на емоционалното равновесие и обсебващо мислене за пиене.
Високорисковият режим на пиене, според експерти, е повече от три напитки за ден или повече от седем на седмица, и е свързан с около 200 заболявания, включително видове рак и психични нарушения.
Още повече, че жените се напиват по-бързо и изтрезняват по-бавно. Това е така, тъй като женското тяло съдържа 10% повече мазнини от мъжкото и относително по-малко количество вода. А именно водата разрежда алкохола.
Алкохолът убива 88 000 души годишно само в Америка поради панкреатит, цироза и други здравни кризи, които възникват в резултат на тежко пиене.