Добрата орална хигиена е важна за всеки, особено за тези, които носят брекети. Поддържането на чисти зъби, венци и брекети по време на ортодонтското лечение е изключително важно, тъй като неправилната грижа и лошата хигиена могат да доведат до продължително лечение и да изискват повече посещения при зъболекаря. Така че, ако искате да избегнете проблеми, свързани с устната кухина, и ако ортодонтското лечение е възможно най-гладко и възможно най-бързо, вие ще трябва да превърнете вашата хигиена на устната кухина в приоритет.
Ето как да поддържаме добра устна хигиена при носенето на брекети.
Използвайте конец за зъби
Конците за зъби ще ви помогнат да премахнете натрупването на плаки, което вашата четка за зъби не може да направи. Ако Ви е трудно да използвате нормален конец, купете си специален конец с водач. Може да се консултирате с ортодонт си как точно да го използвате.
Четкайте
Въпреки че четкането два пъти дневно е стандартната препоръка за орална грижа, при носене на брекети трябва да миете зъбите и брекетите си след всяко ядене – независимо дали ще е след следобедна закуска или пък късно вечер. Това е така, защото хранителните остатъци лесно се улавят в скобите и колкото по-дълго остават там като в капан, толкова по-голям е рискът от развитие на зъбни проблеми. Ако нямате възможност да измиете зъбите си непосредствено след хранене, то поне ги изплакнете с вода. При носене на брекети използвайте мека четка за зъби с кръгла глава или електрическа четка за зъби. Не забравяйте, че може да се наложи да сменяте четката си по-често от обикновено, тъй като брекетите могат да извадят космите ѝ по-бързо. Винаги трябва да използвате флуорна паста за зъби против кариеси. Обръщайте внимание на всеки зъб, тъй като лошото четкане може да доведе до появата на бели петна по зъбите, кариеси и възпаление на венците, кървящи венци, лош дъх.
Използвайте интерденталната четка
Ако носите брекети, задължително мийте зъбите си с малка интердентална четка за зъби. Тя почиства пространството между зъбите и брекетите, като достига до местата, където обикновената четка не може. Използвайте интердентална четка, за да отстраните големи парчета от хранителни отпадъци, преди да започнете да се миете с нормалната четка за зъби. Помогнете си с огледало, за да проверите, че не сте пропуснали нищо.
Винаги завършвайте с изплакване
След като сте измили зъбите си и сте минали с конец, изплакнете устата си внимателно с вода за уста. Препоръчително е тя да е с флуор, за да намалите биофилма, гингивита и дребните раздразнения, които могат да се появят.
Внимавайте какво ядете
При носене на брекети трябва да сте по-внимателни с това, което ядете. Консумирането на твърде много захарни и нишестени храни може да доведе до образуване на плаки около брекетите, което може да причини оцветяване на зъбите или да доведе до заболявания на венците. Трябва да избягвате полепващите, дъвчащи и сладки храни, които могат да се залепят. Препоръчително е също да забравите за твърдите храни, като ябълките и морковите, тъй като могат да увредят телените елементи на брекетите. За да ядете хрупкави храни, ги нарязвайте на малки парченца. Забравете за газираните напитки и натуралните сокове, тъй като съдържат захар и киселини, което води до образуването на кариеси и зъбна плака.
Не забравяйте, че поддържането на отлична хигиена при брекети, може да отнеме малко повече време и усилия, но в крайна сметка ще си заслужава! Когато махнете брекетите, ще можете да се насладите на новата си, красива усмивка.