Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Защо забавните хора са всъщност най-тъжни

Защо забавните хора са всъщност най-тъжни

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
2 от 3 Снимки

2. Замаскиране на болката


Хуморът действа като щит – той предпазва този, който го използва, и същевременно оставя болката под повърхността, с което пази околните. Защитния механизъм пази забавния човек от нахлуването на другите хора в личното му пространство. Той го убеждава, че всичко е наред, а в същото време проблемът набъбва под повърхността. Това в крайна сметка води до още по-тежки и сериозни последствия за вътрешния му свят.

Всички сме чували, че клоуните са възможно най-тъжните хора. Зад нарисуваните усмивки се крият тъжни и депресирани лица. Това е самата истина – едни от най-големите комедианти на всички времена, като Уди Алън, Джим Кери и Робин Уилямс са страдали от депресия или биполярни разстройства, понякога са носели фатални ефекти за здравето и живота им като цяло.

Разбира се, няма как да отречем и позитивите, които хуморът носи. Смехът помага на хората да са по-малко самотни. Той ги приобщава в група. Така както комедианта, така и аудиторията, чувстват принадлежност.

Освен това хуморът вади на бял свят неща, от които по принцип се страхуваме, и се справя с тях. Изследванията отдавна са доказали, че смехът редуцира болката, а някои дори твърдят, че укрепва имунната система. Освен всичко друго намалява и стреса, като освобождава неврохормони като ендорфини, които релаксират тялото.

Не всички комедианти са депресирани, но със сигурност при тях състоянието взима превес. Хуморът може и да има много ползи. Някои от тях обаче идват с двоен ефект. Кои са те, вижте в галерията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати