Модерните днес днес прахове за пране съдържат различни неразбираеми вещества със сложни научни имена, които неусетно, но сигурно причиняват вреда на нашето здраве не само чрез кожата, с която дрехите влизат в контакт, но и когато попаднат през дихателните органи.
Освен това след изпиране замърсената вода чрез канализацията неизбежно попада в естествените водни басейни (реки, езера, язовири), където прахообразните вещества продължават разрушителната си дейност в по-голям мащаб върху природата, водните животни, растенията и накрая върху нас самите.
Каква алтернатива имаме?
1. Боракс (натриев тетраборат), домашен сапун, сода (натриев бикарбонат)
Смесете: 250 мл настърган домашен или бебешки сапун, 125 мл натриев бикарбонат, 125 мл боракс. Съхранявайте сместа в подходяща кутия или буркан с плътно затворен капак. Добавете 125 мл от тази смес директно към барабана на пералната машина след полагане на прането. Виненият оцет може да се използва като средство за изплакване и омекотител за пране - добавете 125-250 мл към отделението за изплакване на пералната машина.
2. Сапун за пране или домашен сапун
За пране в пералня: 25-50 грама настърган сапун за пране и 1 чаена лъжичка сода. За ръчно пране на 10 литра топла вода: 50 грама сапун и 3 супени лъжици сода. Ако тъканите са тъмни или имат нестабилен цвят, тогава сода няма нужда да се добавя.
3. Натриев карбонат (калцинирана сода)
Идеална за измиване на памучни и ленени тъкани, създава алкална среда, перфектно измива дори и груба тъкан от лен. Необходимо е да се поддържа на висока температура на водата - около 50-70 градуса. Не трябва да използвате калцинирана сода за вълна и коприна - дрехите ще станат тежки и ще се износват по-бързо.
4. Горчица на прах, амоняк, трапезен оцет
Синапеният прах е особено подходящ за нежно измиване на вълнени и копринени продукти - те стават меки, приятни на допир и свежи. Памучната тъкан не може да се изпере с горчица.
За перална машина вземете 50 грама горчица на прах и ги изсипете директно в барабана с прането, настройте температурата на пране до не повече от 40 градуса, в противен случай горчицата ще се сготви. Ако замърсяването е силно, нанесете каша от горчица на прах и вода директно върху петната и я оставете за 10-15 минути, след което веднага изтъркайте.
За ръчно пране на 1 литър гореща вода вземете 15 грама прах, разбъркайте добре и оставете да се разтвори за 2-3 часа. След това прецедете и излейте в съда с гореща вода. Останалата утайка отново се залива с гореща вода, разбърква се и след известно време отново се прецежда. Еднократно измийте леко замърсени дрехи, измийте два пъти при силно замърсяване, всеки път наливайки нова вода от горчица. След измиване изплакнете обилно няколко пъти с чиста вода. По време на последното изплакване на вълната, добавете 1 чаена лъжичка амоняк, а за коприната добавете 1 супена лъжица трапезен оцет на 1 литър вода. И не забравяйте, че вълна и коприна не обичат рязката промяна на температурата, така че изпирайте и изплакнете при температура на водата от 30-40 градуса.
5. Сол (натриев хлорид)
За изпиране на памук, рисуван памук и лен.
Ръчно пране: за леко замърсени дрехи. Вземете прането и го сложете в леген. Измерете необходимата топла вода и в нея разтворете сол в количество 1 супена лъжица с връх на 1 литър вода, разбъркайте. След това излейте при дрехите и ги оставете да се накиснат за 1 час. След това дрехите могат да се разтъркат малко, да се намачкат в саламурата, след това да се изплакнат с чиста вода.
6. Билката сапуниче - нуждаете се от корена на това растение
За пране на ръка: нарежете 50 грама корен от сапуниче и залейте с 0.5 литра прясно вряла вода, оставете да кисне в продължение на 24 часа, като трябва да разбърквате от време на време. След това поставете на котлона и оставете да къкри на слаб огън за около 1 час, охладете и прецедете през тензух. Останалите корени могат отново да се залеят с много гореща вода и да повторите същата операция. Изсипете първия сапунен разтвор в съд с топла вода, разбийте пяната с ръце. Получената течност се разделя на две части - може да се изперат дрехите два пъти, ако са много мръсни, или две партиди с различни дрехи. След изпиране изплакнете всички дрехи с обикновена топла вода. При последното изплакване на бяла вълна можете да добавите 2 супени лъжици амоняк - това ще направи плата мек и приятен на допир. Сапунчето трябва да се използва веднага, защото разтворът се засушава.
7. Конски кестен
Рецептата е подходяща както за ръчно, така и за пране в автоматична пералня. Плодовете от кестени се събират, изсушават и смилат в кафемелачка без кафява външна обвивка, тъй като тя може да боядисва тъканта. Прахът от кестен трябва да се изсипе в съда за пране, да се залее с топла вода и да се разбие на пяна. Ако се пере на ръка, за да улесните задачата, накиснете прането в продължение на един час в тази вода. Накрая изплакнете с чиста вода.
8. Фасул
Добър вариант за бързо и ефективно измиване на вълнени продукти. За изпиране на ръка: сварете 200 грама боб с 1 литър вода. Оставете леко да изстине и прецедете през марля, след това изсипете бульона в съда за пране с гореща вода, разбийте пяната с ръцете си. След пране изплакнете обилно и при последното изплакване добавете 1 супена лъжица трапезен оцет към 1 литър вода.
9. Пепел
Трябва да е от растителен произход, да не съдържа продукти на горене от пластмаси и други. За изпиране и избелване най-подходяща е пепелта от широколистни дървета, особено трепетлика и бреза.
За избелване на бялото пране: увийте пепелта в няколко слоя марля, завържете ги като торба и ги сложете в съд, в който е сложено да ври бялото пране на печката. След процедурата изплакнете и окачете прането навън.
За малко количество пране на ръка: поставете в парче памучна кърпа пепел, завържете го като торбичка, поставете в съда за пране и леко налейте гореща вода. След известно време пепелта ще обогати водния разтвор с алкали и ще бъде възможно да се измият памук и лен, както и синтетични и изкуствени тъкани (за последните две е необходимо да се държи пепелта във вода два пъти по-малко). Отстранете кърпата с прах и изперете, след това изплакнете прането в чиста вода.
Нашите предци са оставили следната безотпадна рецепта за изпиране: бялата пепел от дърва за огрев трябва да се накисне във вода за 1-2 часа, след което се прецежда през марля. Получената алкална вода е полезна за изпиране на дрехите, а остатъците от пепелта са подходящи като тор за почвата.
10. Сапунени ядки
Подходящи за тези, които не искат да се занимават с подготовката и събирането на импровизирани средства и растения. Подходящи са за изпиране на тъкани от всякакъв вид и цвят. Употребата е много проста - трябва да сложите в барабана на пералнята машина заедно с дрехите няколко черупки от сапунени ядки, завързани в платнена торбичка и да включите режима на пране. За изпиране на ръка е е необходимо да се поставят 5-7 черупки от тези ядки в съд с топла вода и да се разбият на пяна, след това да се извадят черупките и да се изпере. Изплакнете дрехите с чиста вода.
11. Избелване без хлор
Преди да бъде произведена белината, е имало много начини за избелване на плат без токсични изпарения:
- Сварете по 7 литра вода в два отделни съда. В един съд, се разтварят няколко кристали на калиев перманганат, в другия - 10 грама сапун за пране. Комбинирайте двете и сложете 2-3 бели дрехи в разтвора за през нощта. На сутринта изплакнете. Така ще се отървавате от петната и получавате бял резултат;
- Водороден пероксид и амоняк перфектно замества хлора: добавете 10 супени лъжици пероксид и 1 супена амоняк на 10 литра гореща вода, сложете прането и то ще стане бяло и свежо;
- Можете да използвате и борна киселина, бяла и синя глина, както и калцинирана сода като заместител на хлора.