Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Инконтиненция след раждането! Как да се справим

Инконтиненция след раждането! Как да се справим

инконтиненция след раждане

Медицинският термин следродилна инконтиненция е всъщност по-познато като неволно изпускане на урина или невъзможност за удържане на такава и е доста често срещано при жени след прекарана бременност.

Известно е, че причините за тази инконтиненция са падане на органите в малкия таз и не добре поддържани вагинални мускули. Най-добрите упражнения за стягане на вагиналните мускули са упражненията на Кегел.

Тук изникват въпросите на бъдещи родилки и тези, които преминават през проблема с неволното изпускане на урина - можем ли и как всъщност да се справим със следродилната инконтиненция?

• Неволното изпускане на урина може да се избегне чрез поддържане на вагиналните мускули.

Това е възможно, ако всеки ден отделяте по няколко минути за стягане и отпускане на вагиналните мускули.

• Инконтиненцията може да бъде причинена по време на раждане по естествен път при използване на форцепс или епизотомия. Макар това да не завиви от вас, можете да използвате промивки от лайка, които задължително да бъдат комбинирани с упражненията на вагиналните мускули и които ще успокоят значително болезненото усещане от разреза при епизотомията.

Следродилната инконтиненция може да бъде причинена от стрес и напрежение покрай промените в живота, които предстоят, или са налице при дадена жена.

инконтиненция

Тук, единственото, което може да помогне, е вашето психично състояние, а именно да запазвате спокойствие и да не се притеснавате. Нещата не са толкова трудни, колкото изглеждат, и единствено, ако сте спокойни, ще се уверите в това.

• Възможно е, обаче, при следродилната инконтиненция тазовата мускулатура и нервните окончания да са тежко увредени, се налага хирургична намеса.

Причини за възникване на инконтиненция:

• Неспазване на упражненията на Кегел или просто казано - стягане и отпускане на вагиналните мускули.

• Използване на форцепс или епизотомия, за да се улесни процесът на раждане.

• Състояния на стрес и напрежение, както и промени в живота на дадена жена, които също биха могли да доведат до неволно изпускане на урина. Дори неочаквани ситуации, например кихане, могат да доведат до невъзможност за удържане на урината.

Проблеми с бъбреците, пикочния мехур или пикочния канал.

Следродилната инконтиненция най-често се лекува без необходимост от намесата на лекар, но при по-тежки ситуации или по-продължителната инконтиненция изискват направата на преглед при специалист.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest