През следващите десетилетия основната причина за смъртност при хората няма да бъде ракът, причинен от тютюнопушене, а затлъстяването. Това сочи доклад на учени, които от години изучават този бич за съвременните хора.
Стряскащите резултати от това изследване може да станат причина редица институции да преструктурират политиката си на здравеопазване, която към този момент беше ориентирана основно към борба с тютюнопушенето и последиците за здравето от системното злоупотребяване с цигари.
Все повече учени правят връзката между затлъстяването и увеличаване на броя на раковите заболявания. Въпреки че към този момент не може да се намери някаква конкретна пряка връзка, такава не бива да бъде изключвана, защото учените са категорични, че има над 13 вида рак, които може да се отдадат на наличието на наднормено тегло.
Темповете, с които хората в съвременните консуматорски общества затлъстяват, се увеличават и здравето на все повече хора е в опасност вследствие на натрупани тлъстини.
Обширен доклад, публикуван в края на април 2019 година, разкрива за първи път връзката между затлъстяването и увеличаване на заболяваемостта от някои видове рак.
За тази връзка говори и директорът по хранене и физическа активност на Американското общество за борба с рака, който е категоричен, че не само досега посочените 13 вида рак се проявяват вследствие на затлъстяване или наднормено тегло.
Той е категоричен, че изследванията, които се правят в момента, ще докажат връзката на между излишните килограми и появата на други видове рак при хората.
Към момента със сигурност може да се каже, че има връзка между количеството на натрупани мазнини и ракови заболявания като рак на щитовидната жлеза, рак на яйчниците, рак на матката, рак на дебелото черво или рак на панкреаса.
Учените от поне две десетилетия проучват връзката между натрупването на висока концентрация от мазнини в организма и вероятността за развитие на определен вид раково заболяване, но все още остава загадка какво точно отключва процеса.
Лекарите, които работят по този въпрос, смятат, че връзката между тях може да се крие във висцералната мастна тъкан или така наречената интраабдоминална мазнина.
Тук е важно да отбележим, че интраабдоминалните мазнини се образуват не само в областта на корема, но и около част от вътрешните органи и промените в тези мазнини никога не се отчитат като добър знак.
При хора, които страдат от сърдечно-съдови заболявания или диабет от втори тип, промяната в количеството на коремите мазнини при вече затлъстели индивиди, може да се разглежда като признак на деградацията на здравето и трябва да послужи като аларма за лекаря и пациента.
Според лекарите връзка между мазнините и появата на ракови заболявания трябва да се търси в способността на тлъстините да въздействат върху нивата на хормони като естроген или инсулин.
А повишаването на нивата на тези хормони може обективно да доведе до повишаване на риска от развитие на някои видове рак.
Трябва да признаем, че затлъстяването е проблем, който нараства с усилени темпове и вече засяга все по-млади хора.