С всичките нововъведения, спуснати от МОН (като въвеждането на предучилищната на предучилищната по детските градини, или пък на все по-обемния материал, който се изисква от учениците да бъде заучен), ние родителите, започваме да превръщаме децата си буквално в роботчета, за да имат отличен успех в ученето, и забравяме, че по този начин буквално ги лишаваме от тяхното детство.
Да, Знанието е ключът към успеха, така е. Но не на цената на всичко. Ето защо тук ще ви предложим няколко практични съвети за безгрижно и щастливо детство на децата ви.
1. Нека ученето е забавно
Тъй като започнахме с учението, много е важно детето да разбере само, че то наистина е важно, но без да се превръща в досадна за него дейност. Изберете по-креативни начини да му помогнете с материала, така че то не просто да го "зазубри", а да успее да вникне в него и да го разбере.
2. Щастливо общуване
Да осигурите щастие на детето си, не означава всеки ден да му поднасяте подаръци. Щастието не трябва да е нещо материално, а радостта от общуването с приятели, семейни игри с родителите, спорт.
3. Дайте свобода на детето
Да давате свобода (относителна, естествено) на детето си е много важно, за да се чувства и то свободно, а не да е нон-стоп до полата на мама. Такъв е изразът. Когато то е вече достатъчно голямо, му покажете, че вие му имате доверие. Пратете го за хляб, кисело или прясно мляко до магазинчето, което се намира в блока ви. Просто пример. Или го оставете да играе с други деца навън, без вие да му седите на главата. За да ви е по-спокойно, е добре да имате изглед от балкона или терасата си върху съответната игрална площадка или пък да сте връчили телефон на детето си, за да имате връзка с него.
4. Не плашете детето
Не вменявайте собствените си страхове на детето си. Ако ви е страх от високо например, не му забранявайте то да се разхожда по някой нищо и никакъв парапет (стига наистина да не е опасен), само защото вие изпитвате ужас, докато го гледате;
5. Забавлявайте се заедно
Научете го да е къмпингар. Да отидете за няколко дни с него на палатка, защото сред природата се усеща най-голямата свобода, а не зад стените на някой 4 или 5-звезден хотел или Мол. Надали може да се спори по този въпрос!
6. Дайте им повече време за игра
Първият и основен интерес на детето е играта. Със сигурност след определен период детето ще ходи на училище, ще се появят нови задължения и отговорности, като домашни, но дотогава детето трябва да има шанса да играе.
Децата учат най-важните житейски уроци, взаимодействайки с други деца, а не с възрастни… От възрастните детето учи много по-малко, отколкото си мислите, казва Питър Грей, професор по психология в Бостънския колеж.
7. Не спорете пред децата
Детският мозък се развива изключително бързо и съхранява изключително количество информация. Фактът, че стават свидетели на спор между възрастни, може да има отрицателен ефект върху развитието на психиката им. Те могат да станат много по-тревожни, изпитвайки остро чувство на несигурност.
8. Не сравнявайте децата си с другите
Обществото оказва натиск върху индивида да успее. Именно този натиск ни кара да се опитаме да накараме децата си да искат същото. Не можем да кажем дали това е правилно или не, но със сигурност е грешка да се опитате да мотивирате детето си, сравнявайки го с други деца, които са „по-добри“.
9. Не изолирайте децата си от негативни емоции
Трябва да приемем една истина - децата се държат по детски и не трябва да очакваме от тях да контролират емоциите си. Почти всяко безгрижно дете може да бъде импулсивно, завистливо, тъжно и гневно.
Джон Готман смята, че родителите не трябва да наказват детето си за проявяване на негативна емоция. Те трябва да обяснят на детето, че тези емоции са възможно най-естествени и да ги научат как да се справят правилно.
10. Спазвайте положените усилия от детето
Рано или късно детето идва да разбере, че за да постигнете нещо, трябва да положите усилия. Ето защо е много важно да наблюдавате и оценявате работата, която детето върши.
Препоръчвам на родителите да наблюдават как детето действа, за да постигне определена цел. Да идентифицира малките победи на детето и да го похвали за неговата постоянство и усилия - казва Карол Дюк.
11. Нека се провалят
Провалът означава, че са се впуснали в нещо, че са поели рискове и ние искаме нашите деца да изживеят живота си максимално. Ако не се провалят, те няма да опитат нови неща, като си представят само това, което животът може да предложи по-красиво.
12. Оценяват семейните традиции
Наличието на ритуали или обичаи е показател за стабилността и здравето на семейството. И стабилността винаги е била важен аспект от процеса на възпитание на детето.
Прекарването на време със семейството предлага на детето няколко предимства:
Шансът да се чувстваш важен и обичан. Възможността да се следва примерно поведение.
Възможността да говори за своите мисли и чувства, което засилва връзката между родител и дете.
13. Позволете на детето да поема рискове
Никой не подкрепя идеята, че не е нужно да се грижите за детето, но това не означава, че трябва да преувеличавате внимателно. Това може да има отрицателен ефект върху образованието на детето като възрастен.
14. Развийте у детето чувство за отговорност
Трябва да излагате детето си на ситуации, които ще доведат до чувство за отговорност. Но не е нужно да проверявате всяка стъпка от пътя, а само резултатът.
Ако контролирате всяка негова стъпка, ще накарате детето да почувства, че не е в състояние да направи нещо сам. Съгласен съм, че за да възпиташ дете, трябва да го похвалиш, когато е направил нещо правилно, и да го изобличаваш, когато не го е правил, но това трябва да се направи във връзка с резултата от неговите действия.
15. Създайте щастливи спомени
Изследванията в областта на детската психология показват, че възрастните, които имат мили спомени от своето детство, изглеждат и се чувстват много по-изпълнени и щастливи от тези, които са имали нещастно детство.
16. Бъдете щастливи самите вие
Децата са като гъба - поглъщат в тях всичко, което чуват и виждат - добро или зло около тях. Ето защо, ако родителите се усмихват и проявяват радост по-често, вашето дете е по-вероятно да имитира същото поведение.
Това бяха експертни съвети за щастливо детство. Спазвайте ги, за да растат ваши малчугани спокойни и уверени.