Травмите по време на детството довеждат до значителен риск от затлъстяване, когато децата пораснат. Това е заключението на анализ, проведен от изследователи на Каролинския университет в Швеция, включващ множество проучвания, обхващайки 112 000 участника.
Проучването ясно е показало, че различни трудности от живота, особено в по-ранна възраст, се отразяват на здравословното състояние на човека.
Оказва се, че състояние на стрес, лошо психическо здраве, лоши мисли и емоции, понижават имунната система и забавят метаболизма.
Резултатите от анализа на 23 проучвания показали, че рискът от затлъстяване е с 34 % по-висок сред хората, които като деца са били тормозени, за разлика от тези с по-спокойно детство.
А при категоризиране според формите на злоупотреба станало ясно, че рискът от затлъстяване е с 28 % на 100 % по-висок в резултат от физическо насилие, 36 % от емоционално насилие, 31 % от сексуална злоупотреба и 45 % от смесен характер.
Според учените тези резултати показват как злоупотребите в детска възраст са причина за затлъстяването в по-късните етапи от живота.
Те подчертават, че не всички хора с наднормено тегло са имали проблемно детство, и не всички малтретирани деца са затлъстели като възрастни. И за съжаление последни данни отразяват, че между 5 и 10 % от населението е било подлагано на тормоз в детските години.
Друг доклад от Ерик Хемингсън се опитва да разбере колко стресиращо трябва да е било детството на дадения човек, за да се отрази то на неговия метаболизъм.
Психологическите и емоционални фактори влияят негативно върху апетита, обмяната на веществата, съня, познавателните функции.
Според него това проучване показва, че трябва да се проведе по-холистичен подход, като освен подходящите диета и физически упражнения, ще е нужно да се обърне и специално внимание на психологическите и емоционални аспекти от живота на човека.