Към този момент децата ви най-вероятно вече са чували за новия коронавирус. Как да обясним на децата ситуацията с коронавируса и карантината?
Моите пациенти са уплашени, признава д-р Ниа Хърд-Гарис, практикуващ лекуващ лекар в детската болница Ан и Робърт Х. Лури в Чикаго.
И в крайна сметка какво да кажете на децата за коронавируса и как?
1. Разберете какво знае вече детето ви
Д-р Хърд-Гарис съветва, че трябва да започнете разговора, като попитате какво е чуло детето ви за вируса. Ако са чували, че хората по целия свят умират и Смъртта идва и за вас, това е много по-различен разговор, отколкото ако просто са чули, че коронавирусът е като грип.
Ако вашето дете е под 6 години и все още не е чуло за вируса, не е необходимо да повдигате тема, тъй като това може да доведе до ненужно безпокойство, казва Аби Гевирц, клиничен психолог и професор от университета в Минесота.
2. Обърнете внимание на собствените си притеснения първо
Уверете се, че не се паникьосвате в присъствието на децата, когато се отвори темата, съветва Дуня Полторак, доктор по медицински науки, педиатричен медицински психолог с частната практика в Бирмингам, Мичиган. Вашето поведение може да събуди безпокойството на по-малките. Затова се опитайте да се преборите със страховете си независимо дали го направите с помощта на приятел, партньор или терапевт. След това говорете с децата си за коронавируса и карантината.
Не искаме децата ни да си мислят, че светът е толкова страшен, каза д-р Гевирц, добавяйки, че това може да им попречи в бъдеще да бъдат любопитни и активни.
3. Не омаловажавайте страховете на детето си
Ако детето ви се страхува, защото някое дете в училище му е казало, че може да умре, това е реален страх и трябва да го приемете сериозно, твърди д-р Гевирц. Ако просто кажете на детето: Нищо няма да ти стане, то може да се почувства игнорирано. Изслушайте го и следете какво чувства детето, казва тя. Можете да кажете нещо със спокоен глас от рода на: Това звучи доста страшно, виждам го в лицето ви.
Можете също да разкажете история от собственото си детство за време, когато вие сте били уплашени. По-късно, след като детето се успокои, може би по време на вечерята, можете отново да повдигнете темата за коронавируса.
4. Говорете на ниво, подходящо за възрастта
Ако говорите с малкото си дете за коронавируса, можете да кажете нещо от рода на: Има много различни вируси, например, когато те боли коремчето или когато имаш лоша настинка. Коронавирусът е просто друг вид вирус, обяснява д-р Полторак.
В зависимост от това на колко години е вашето дете и колко знае, може да добавите и нещо от рода на: Това заболяване е различно от настинката, защото е ново, но хората се опитват наистина да се уверят, че то не се разпространява, и лекуват хората, които са болни. Ако имаш някакви въпроси винаги можеш да ме попиташ, казва д-р Хърд-Гарис. Можете също така да кажете: Учени и много умни хора по целия свят се опитват да измислят как да опазят хората и здравето им.
5. Подчертайте колко е важна добрата хигиена
Уверете се, че децата ви мият ръцете си поне 20 секунди преди и след хранене, след като отидат до тоалетната, при прибиране и след като са издухали носа си или са сложили ръце в устата си, съветва д-р Ребека Пелет Мадан, специалист по детски инфекциозни заболявания в детска болница Хасенфелд в нюйоркския университет Лангон.
Децата трябва да изпеят Честит рожден ден два пъти, за да знаят колко дълго да мият ръцете си, а след това се уверете, че ги изсушават добре. Дезинфектиращите средства за ръцете могат да се окажат по-малко ефективни при малки деца, защото те трябва да се изпарят напълно, за да убият всички микроби, а малките деца може да се втурнат да пипат играчки или други деца, преди дезинфектантът да е изсъхнал. За хората от всички възрасти миенето на ръцете е за предпочитане пред дезинфектант за ръце, въпреки че дезинфектантът е добър заместител, ако миенето на ръце не е възможно.
Някои експерти препоръчват превръщането на миенето на ръцете в игра. Състезавайте се с децата си, за да видите кой може да мие ръцете си най-дълго или кой може да направи най-много пяна.
Ако детето си бърка в носа, може да кажете нещо от рода на: Спомняш ли си, когато приятеля ти беше болен миналата седмица? Съвсем нормално е да се разболееш, но когато си бъркаш в носа, можеш да останат сополи по пръстите ти и те могат да разпространяват микроби по приятелите ти.
6. Обяснете, че затварянето на училищата е нещо положително
Д-р Полторак препоръчва да кажете нещо от рода на: „Има много гадни буболечки и затова е по-добре да си стоим у дома, за да могат да почистят училищата. Опитайте да го представите като нещо положително - повече време у дома, където можем да се забавляваме! - а не като нещо, от което да се страхуваме, особено сред най-малките деца. Тя също съветва да се подготвите за възможно затваряне на магазини като купите нови игри, книги и запаси за рисуване и други занимания
Опитайте се да поддържате рутина толкова, колкото е възможно. Освен че спазват рутина, експертите препоръчват да се уверите, че децата ви получават достатъчно упражнения. И накрая, някои експерти препоръчват да се опитате да се насладите на времето заедно, колкото можете, без да губите ума си.