Учението на йога и упражненията или асаните, които то предлага за медитация и тренировка на ум, тяло и дух, за пореден път доказаха своята безспорна полза за човек. На базата на ново изследване американски специалисти доказаха, че практикуването на йога е в състояние да помогне на пациентите, които са преживели рак в една или друга форма, така че те да се радват на здрав сън и да изпълнянт тялото си с енергия, за да се чувстват по жизнени.
В изследването на учените от университета Рочестър в Ню Йорк, САЩ са взели участие около 400 души, които са преживели коварната болест. Те били подбрани на случаен принцип, като по-голямата част от тестваните са били лекувани с химиотерапия за рак на гърдата, в две групи.
Участниците в изследването били разделени на две групи, като едната трябвало да практикува хата-йога, която е всъщност физическа йога. Успоредно с това те били подложени и на възстановителна йога, която включва специални стойки, упражнения за дишане, медитации и упражнения за подобряване на паметта и концентрацията. Всички йога тренировки се провеждали два пъти седмично в продължение на един месец.
Втората група от 400-те не практикувала някакви специални йога упражнения. Тя следвала стандартните профилактични практики за претърпялите рак, а специалистите само наблюдавали и отчитали показателите.
Крайният резултат посочил, че онези, които практикували йога, намалили количеството на поглъщаните от тях сънотворни и се радвали на доста по-добър сън. Според отчетените от американските доктори резултати, качеството на съня им се подобрило с цели 22%, което се измерва с обичайно използваната за това скала.
Отчетените при трениращите йога пациенти резултати били близо два пъти по-добри от онези, които показали участниците от втората група. По думи на специалиста Карен Мъстиян, който е главен ръководител на изследването, йога намалява и умората наполовина и води до леко покачване в качеството на живот при преживелите рак.
Официално изследването и резултатите от него ще бъдат презентирани на годишната среща на Американското общество по клинична онкология, което се провежда в началото на юни.