Ezine.bg»Статии»За Дома»Двор и Градина»Как да отглеждаме циклама

Как да отглеждаме циклама

Как да отглеждаме циклама
Снимка: Matthias Böckel/Pixabay.com

Цикламата (Cyclamen persicum) е дребно цъфтящо растение, което има сладко ухаещи, малки цветове на дълги стъбла, които се подават над листата. Това е грудково многогодишно растение, което означава, че умира до дебелите си корени (грудки) по време на летния си период на покой и след това израства бързо отново всяка есен. Цветята се предлагат в нюанси на розово, лилаво, червено и бяло.

Сърцевидните листа са средно зелени, често със сребристи шарки. Цикламата обикновено се отглежда като стайно растение. Особено популярно е през зимния празничен сезон, когато можете да намерите цъфтящи циклами по рафтовете в градински центрове и магазини. Семената могат да бъдат засадени в края на лятото за цъфтеж през зимата на следващата година (приблизително 18 месеца по-късно). Цикламата е токсична както за животните, така и за хората.

Ако се отглежда циклама на открито, цикламата се нуждае от добре дренирана почва и трябва да бъде засадена на място, което получава ярка индиректна светлина, но не пряка слънчева светлина. Цикламите обаче обикновено се култивират за сортове, които са по-подходящи като нежни стайни растения.

Обикновено се отглежда циклама в саксии на закрито. През лятото е в латентно състояние, но с подходящи грижи ще израсне отново и ще цъфти пак през есента. Кога точно цикламата преминава в напълно латентно състояние, зависи от условията на отглеждане. Високите температури я тласкат към латентност, но ако поддържате дома си хладен, вашето растение може да не изглежда напълно латентно. Вместо това може просто да загуби някои листа и да не изглежда най-добре или да не цъфти няколко месеца.

Каква светлина изисква цикламата?

Циклама
Снимка: armennano/Pixabay.com

Осигурете на цикламата ярка, индиректна светлина през зимата, когато расте активно. През лятото, когато растението е в латентно състояние, най-добре е да държите цикламата на хладно и тъмно място с добра циркулация на въздуха.

Почва за цикламата

Цикламата предпочита да расте в органично богата, добре дренирана почва с леко кисело pH. За саксийни растения можете да използвате обикновена смес за саксии.

Поливане на цикламата

Когато има листа, растението расте активно. През този период поливайте, когато почвата се почувства суха около един сантиметър под повърхността. Избягвайте попадането на вода върху листата или короната на растението (частта, където стъблото се среща с корените), което може да доведе до гниене. Докато растението е в латентно състояние (губи повечето или всичките си листа), поливайте рядко, само за да предотвратите пълното изсъхване на почвата.

Често срещан начин за поливане на циклама е да поставите саксията върху пълна с вода тава, така че корените да поемат влагата.

Температура и влажност за цикламата

Лилава циклама

Цикламените растения не обичат силна топлина, течение или сух въздух. Те се справят най-добре в климат, който възпроизвежда тяхната естествена среда, като предпочитат температури между 5°С и 10°С през нощта и между 15°С и 20°С през деня. Високата влажност, особено през зимата, е от решаващо значение. За да повишите влажността, дръжте растението си върху тава, пълна с вода и камъчета, като се уверите, че саксията не докосва непрекъснато водата (тъй като това може да причини гниене на корените).

Ако сте преместили растението си на открито за лятото, върнете го на закрито, преди времето да стане студено. Добро правило е да го внесете вътре, докато температурата все още е подходяща да държите прозорците си отворени, без да ви е студено на закрито.

Торене цикламата

Подхранвайте своето цикламено растение с разреден течен тор с ниско съдържание на азот на всеки две седмици, докато е в пълно разлистване. Не трябва да торите цикламата, докато е в покой.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest