Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Натурални средства, които помагат при хипотиреоидизъм

Натурални средства, които помагат при хипотиреоидизъм

Натурални средства, които помагат при хипотиреоидизъм

При хора с хипотиреоидизъм метаболитните функции на щитовидната жлеза са нарушени. Това се случва, когато тялото не може да произвежда достатъчно хормони или има автоимунни заболяване, при което има антитела срещу собствената щитовидна жлеза.

Заболяването води до нарушения във функционирането на стомашно-чревния тракт, образуване на аденом на хипофизата, промени в остротата на зрението и когнитивните функции, загуба на коса и кожни проблеми. Също така човек може да почувства депресия, болка, запек и умора.

Хипотиреоидизмът трябва да се лекува веднага след появата на първите признаци. Също така трябва да се помни, че това заболяване може да бъде не само при възрастни, но и при деца. Обикновено при хипотиреоидизъм лекарите назначават хормонозаместителна терапия, която попълва липсващите в организма хормони. За справяне с болестта и облекчаване на симптомите също могат да помогнат и естествени натурални средства.

Храни при хипотиреоидизъм

Често, поради нарушения метаболизъм, при хората с хипотиреоидизъм има дефицит на витамини и минерали. Затова е важно те да присъстват в диетата.

За да попълните липсата на цинк, добавете към диетата ядки, семена, бобови растения и меса, които са най-добрите източници на елемента.

Селенът влияе върху функционирането на щитовидната жлеза. Изварата, яйцата, пуешкото месо, рибата и морските дарове, чесънът, яйцата, гъбите, черният дроб и говеждото месо ще облекчат дефицита на това вещество.

Важен за щитовидните хормони е и витамин В12, той често е дефицитен при хора с хипотиреоидизъм. Съдържа се в граха, боба, аспержите, сусама, рибата тон, сиренето, млякото, яйцата.

При хипотиреоидизъм с недостиг на йод се препоръчва да се консумират морски дарове, червени боровинки, ягоди сирене, фасул, млечни продукти, хималайска или морска сол и коприва като храна или чай.

Не забравяйте за пробиотиците, които спомагат за поддържането на баланса на добрите и лошите бактерии в червата. Тях можете да си набавите естествено от кисело-млечни продукти, кефир, ферментирали плодови и билкови напитки, естествено ферментирали зеленчуци в солен разтвор, като например киселото зеле.

Имайте предвид, че при хипотиреоидизъм трябва да се откажете от сурови кръстоцветни зеленчуци (зеле, карфиол, броколи, ряпа, хрян др.), царевица, сладки картофи, богати на глутен храни, захар и преработени храни. Смята се, че те нарушават работата на щитовидната жлеза.

Народна рецепти при хипотиреоидизъм

Плодове от хвойна при хипотиреоидизъм

За лечение на хипотиреоидизъм се нуждаете от една супена лъжица сушени плодове от хвойна, сто грама масло. За да приготвите лекарството, трябва да смелите плодовете на прах и да ги добавяте към разтопено масло (най-добре е маслото да се разтопи на водна баня). Кипете за пет минути. Това народно лекарство се прилага като мехлем върху областта на щитовидната жлеза.

За лечение на хипотиреоидизъм можете да използвате семена от обикновен копър (5 супени лъжици), чесън (50 грама), орехи (150 грама) и половин килограм мед. Ядките заедно със семената на копъра се счукват, а чесънът се сварява на пара и намачква. Всички съставки се смесват с мед и се приема по една супена лъжица три пъти на ден половин час преди хранене.

Лечението на хипотиреоидизъм също е възможно със сок. За да приготвите този лек, трябва да вземете 10 мл сок от моркови, същото количество сок от сурови картофи и 100 мл сок от цвекло. Смесете всичко и изпийте през деня. Курсът на лечение е три седмици. По време на лечението с това лекарство е най-добре да изключите приема на месо от диетата. Смята се, че и само сокът от цвекло също може да помогне при хипотиреоидизъм. При приготвянето му не го консумирайте веднага, а го оставете за няколко часа в хладилник.

Смесете мед, смляна елда и орехи. Съхранявайте в хладилник. При гуша от 2-3-ра степен се яде само тази смес 1 ден в седмицата. Чай и вода - при нужда. Курсът на лечение е 6 седмици. Повторете, ако е необходимо, след месец.

Смята се, че някои етерични масла, приложени чрез втриване локално в областта на щитовидната жлеза, също помагат при хипотиреоидизъм. Такива са маслото от тамян и кехлибареното масло. Имайте предвид, че етеричните масла не се използват в чист вид, а само разредени в базово масло, като например зехтин.

Народно средство при хипотиреоидизъм е и тинктура от зелени борови шишарки. Смилат се на ситно 15 млади борови шишарки, събрани пролетта, докато са около 3-5 см. Слагат се в стъклен буркан и се заливат с 50 мл качествена ракия или водка. Затварят се с капак и се оставят на тъмно за 10 дни, след което се прецеждат. Приема се 3 пъти на ден по 5 капки в малко количество вода. Курсът е 3 седмици.

Три плода смокини се заливат с 500 мл вряща вода, покриват се плътно с капак и се оставят през нощта. Преди трите основни хранения трябва да изядете по 1 плод и да изпиете една трета от получения бульон.

Смокините помагат при хипотиреоидизъм

Семената от магданоз могат да се използват при хипотиреоидизъм. Една супена лъжица семена се запарва с 200 мл вряща вода, оставя се да къкри на водна баня за около половин час, охлажда се и се пие преди хранене 3 пъти на ден по една супена лъжица.

Препоръчва се за хора с хипотиреоидизъм да консумират по 1 супена лъжица ленено семе. Може да го сдъвчете в чист вид, да го смелите и добавите към храната.

Чаят от билки като женско биле, вечерна иглика или коприва спомага за регулиране хормоните на щитовидната жлеза, бори се със симптомите на болестта, както и премахва постоянната умора, характерна за хората с хипотиреоидизъм. Други билки, полезни при намалена функция на щитовидната жлеза, са ехинацея, индийски женшен, златен корен, китайски лимонник.

И накрая, но не най-маловажен за хората с хипотиреоидизъм е витамин D. Смята се, че недостигът му е една от причините за заболяването. За набавянето му се препоръчват някои храни като риба, яйца, черен дроб гъби и др., но най-добре е да си го набавите от слънцето. От пролетта до есента в слънчевите дни преди обед не пропускайте възможност да се попечете на слънце.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest