Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Скрити причини да сте супер изморени през деня

Скрити причини да сте супер изморени през деня

Скрити причини да сте супер изморени през деня

Средностатистическият човек получава 70% от дневните си калории от тестени изделия, захар, промишлени мазнини, млечни продукти и алкохол. Освен това една трета от населението на света спи по-малко от 6 часа на ден, въпреки че за добра почивка са необходими 7-8 часа. Не забравяйте за стреса, който също може да бъде причина за оплаквания от умора.

Факт е, че лошото хранене и липсата на сън са безспорни лидери в списъка с причини за хронична умора. Но какво да кажем за онези хора, които се справят добре с храната и съня, но въпреки това постоянно се чувстват уморени?

Такива хора често се диагностицират с депресия и им се предписват антидепресанти, когато посетят лекар. Обикновено това означава, че лекарят е объркан относно истинската причина за състоянието на пациента и залага на симптоматична терапия. Такова лечение по никакъв начин не допринася за възстановяването, а само води до необходимостта от постоянно приемане на лекарства.

Все повече хора лекари настояват да се идентифицира истинската причина за хроничната умора, за да се лекува ефективно. Затова ще представим на вашето внимание някои малко известни причини за хронична умора. Може би те са източникът на оплаквания във вашия случай.

Хронични инфекции

Някои проучвания отбелязват определен модел между оплакванията на пациентите от умора и наличието на латентни хронични инфекции. Латентна инфекция може да се подозира от резултатите от кръвни изследвания (повишена активност на лимфоцитите) и евентуално увеличение на лимфните възли.

Например:

- Вирусът на Epstein-Barr е открит при 80% от хората с оплаквания от хронична умора, а повече от 50% в анализите показват значително увеличение на броя на антителата към вируса на херпес симплекс.

- Човешкият папилома вирус е причина за различни заболявания, включително тези, които обикновено са свързани с повишена умора, като системен лупус еритематозус, ревматоиден артрит и др.

-Много изследвания показват връзката на хроничната умора и мускулната болка с инфекцията на тялото от вътреклетъчни бактерии - микоплазма.

- Тежка умора е присъща на пациенти с диагноза лаймска болест или борелиоза. Причинява се от бактерия от рода Borrelia, предавана чрез ухапване от кърлежи. Прави впечатление, че оплакванията от умора идват и от тези пациенти, които са били успешно лекувани.

В същото време лекарите обръщат внимание на факта, че само тези инфекции не могат да причинят заболяване. Предполага се, че комбинация от генетични фактори, характеристики на имунната система и начин на живот на човек играе важна роля в неговата податливост към латентни инфекции.

Хронична умора

Синдром на хроничен възпалителен отговор (болест на биотоксините)

Биотоксините са токсични отпадъчни продукти на всички живи организми. Те се делят на микотоксини (гъбични биотоксини), микробни, растителни, животински и др. Те са открити в морска и сладка вода, къщи, които са били повредени от вода. Те са открити и в микроорганизми, които живеят в човешкото тяло.

За повечето от нас биотоксините са безвредни, тъй като имунната ни система ги открива и неутрализира своевременно, след което те се отстраняват от тялото от чернодробните клетки. Но преди няколко години учени откриват, че някои хора не са в състояние да елиминират биотоксините. Причината за това са вродени дефекти в гените, които са отговорни за определянето на антигени в организма.

Когато биотоксините се натрупват в организма, те причиняват редица нарушения, вариращи от възпалителни реакции, нарушения в имунната и хормоналната система, до неправилно функциониране на червата и неврологична дисфункция. Този комплекс от симптоми е наречен синдром на хроничен възпалителен отговор. Днес изследванията за ролята на биотоксините тепърва започват.

Нарушаване на процеса на метилиране в организма

Метилирането е сложен биохимичен процес, чиято същност е добавянето на метилова група към молекула. Ролята на този процес в нашето тяло трудно може да бъде надценена и нарушаването му води до редица сериозни последици.

Причини, поради които нарушенията на метилирането могат да причинят хронична умора:

- без метилиране не настъпва образуването на коензим Q10 и карнитин, които са необходими за производството на клетъчна енергия;

- метилирането регулира синтеза на важни протеинови структури: хормони, имунни фактори, ензими и др., без които се нарушава нормалното функциониране на организма;

- процесът на метилиране е отговорен за синтеза на фолати, които са необходими за синтеза на ДНК и РНК;

- метилирането осигурява нормалното функциониране на имунната система.

Хроничната умора винаги е свързана със слаба имунна система или автоимунни нарушения. Взети заедно е ясно, че нарушаването на процеса на метилиране поради генетични мутации или други процеси води до хронична умора. Така че, в случай на нарушение на механизмите на метилиране, възниква дефицит на фолиева киселина и витамин В12. Ето защо добавянето на витамин В12 е доказано полезно при пациенти с хронична умора.

Лечение на умора

Митохондриална дисфункция

Митохондриите са вид клетъчни органели, отговорни за производството на енергиен АТФ. В допълнение, митохондриите участват в образуването на реактивни кислородни форми и регулирането на синтеза на аминокиселини, ензими, инсулин, липиди и др.

В тази връзка всяко нарушение в работата на митохондриите води не само до хронична умора, но и до такива сериозни заболявания като диабет, фибромиалгия, шизофрения и биполярно разстройство.

В същото време, по-рано се смяташе, че случаите на митохондриална дисфункция са доста редки и освен това смъртоносни, тъй като причиняват нарушения, несъвместими с живота. Сега е доказано, че тази патология може да се прояви в лека форма.

Има няколко причини, поради които може да възникне митохондриална дисфункция. Първо, това е мутация в митохондриалната ДНК, наследена от майката. В този случай заболяването е първично. Второ, причината могат да бъдат външни фактори (например токсини). Тогава болестта се счита за вторична.

Дисфункция на червата

Не е изненадващо, но много често патологията на тънките черва се свързва с хронична умора. Синдромът на свръхрастеж на бактерии, хронични чревни инфекции, дисбиоза, чревна кандидоза, нарушена пропускливост на чревната стена, хранителна непоносимост и др. не правят изключение.

Редица проучвания са доказателство за това. Например, пациентите с лямблиоза показват склонност към хронична умора, която продължава 5 години след лечението.

Надяваме се, че изследванията в тази област ще продължат и скоро хроничната умора може да бъде лекувана просто като обикновена настинка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest