Сънят е от огромно значение за здравето и правилното ни функциониране. За да сме във форма, трябва да спим поне по 7 часа на нощ.
Много хора обаче спят по-малко или не успяват да си починат достатъчно през нощта. Ето какви може да са причините за това.
Сънна апнея
При това състояние дишането спира няколко пъти през нощта. Понякога това се случва стотици пъти, като може да трае от няколко секунди до минута. От сънна апнея страдат повече мъже, но и жените не са застраховани. Сред рисковите фактори е затлъстяването. Симптоми са хъркане, умора, безпокойство.
Лека депресия
Страдащите от лека депресия могат да имат и проблеми със съня. Между двете съществува сложна връзка и в много случаи не може да се каже кой проблем е пръв. Както депресията пречи на съня, така и недоспиването и безсънието водят до депресия.
Промяна на вътрешния часовник
Биологичният часовник определя кога тялото се уморява през нощта и кога се събужда сутрин. Но с навлизането в 40-те години от живота той започва да се променя. В резултат на това тялото се събужда все по-рано, намалявайки времето за сън. За да компенсирате, започнете да лягате по-рано. Възможно е да не сте усетили, че се изморявате по-рано, придържайки се към обичайния доскоро час за лягане.
Проблеми с щитовидната жлеза
Нарушенията във функционирането на щитовидната жлеза могат да попречат на съня. Когато е свръхактивна, сърцето препуска, адреналинът нараства и води до безпокойство и безсъние. Когато жлезата е неактивна, се увеличава вероятността от сънна апнея.
Киселинен рефлукс
При това състояние киселина от стомаха навлиза в хранопровода. То може да повлияе на съня ви, независимо дали води до киселини. Навлизането на киселина в хранопровода предизвиква мускулен рефлекс, за да се изчисти, което може да доведе до нарушения на съня.
Излишни коремни мазнини
Допълнителната тежест в средната част на тялото означава, че то трябва да работи по-усилено, за да диша, докато е в легнало положение. Това може да причини проблеми със съня. Освен това коремната мазнина може да повиши нивата на възпаление в тялото, което нарушава неврологичните пътища, контролиращи съня.
Дефицит на витамин D
Недостигът на витамин D е свързан не само с по-слаби кости, но и с лош сън. Проучвания показват, че слънчевият витамин има ефект върху части на мозъка, които играят роля в съня.