Накапали по земята кафяви листа, вятър, носещ студени нотки, и ухание на печени кестени - това е най-кратката характеристика на есента.
Защо свързваме есенния сезон с кестените?
Това е напълно обяснимо, кестенът е строго сезонен плод от рода Castanea на семейство Букови, макар че се предлага и във вакуумиран вид през останалите сезони.
Ядливата ядка дава едно много широко поле за използване на кулинарите. Кестенът може да се свари, изпече, да се смели на брашно и да се използва в десерти и всякакви продукти на сладкарството. Кестените могат и да се сготвят, като се комбинират с месо, в яхнии, супи, гювеч и всякакви примамливи специалитети.
Кестените са не само вкусни, но са и много полезен източник на хранителни вещества. Ето защо са култивирани още преди 6 хиляди години в Китай и от 3 хиляди години на Стария континент. В древна Гърция са им отреждали място преди такива изкушаващи ядки като лешници, бадеми и орехи.
Хранителната стойност на кестените е причина да се насърчава консумацията на кестени. 100 грама от тях дават 200 калории, защото имат високо съдържание на въглехидрати. Освен тях трябва да се отбележат витамините С, А, група В, минералите калций, магнезий, мед, желязо, фосфор, цинк, аминокиселините, антиоксидантите.
Съдържанието на фибри в кестена е повече от това на ореха, шам фъстъка и лешника. Есенциалните мастни киселини в тях подпомагат здравето на сърцето и правилното развитие на подрастващите и бебетата.
За какво можем да разчитаме на кестена?
- да поддържа еластичността на кръвоносните съдове - намаляват лошия холестерол в кръвоносните съдове;
- има стягащи свойства - ядките имат противовъзпалителни свойства и намаляват подуване и болки в тъканите. Добре се повлияват хемороидите с консумация на кестени;
- действат като антиоксиданти - голямото количество витамин С ги прави добро средство в борбата със свободните радикали;
- подобряват храносмилането - благодарение на фибрите са подходящи за храносмилателния тракт;
- превенция са срещу инсулти и инфаркти - витамин В12, фолиевата киселина и витамин В6 в тях подпомагат здравето на артериалните съдове;
- поддържат здравето на костите и зъбите - благодарение на калция, магнезия и фосфора.
Добре е да се консумират кестени при заболявания като цьолиакия, висок холестерол, проблеми с щитовидната жлеза, респираторни заболявания, електролитен дисбаланс, анемия и други. Могат да бъдат любимо лакомство и на децата, стига да не са част от храните, предизвикващи алергии.
Виж също за какво са полезните дивите кестени, как да си направиш подмладяваща маска с кестени или опитай нашата рецепта за кестени печени на фурна.