Тъй като темата ни не е само заползите от женшена, които ще разгледаме подробно, но и за неговите разновидности, още в началото ще кажем, че те са толкова много, че трудно бихме ги изброили. Според някои ботаници само в Китай има над 15 вида женшен!
Наред с това самите видове женшен се разделят на зелен, бял и червен в зависимост от това дали търпят някаква термична обработка. Така например:
- зеленият женшен е съвсем пресен и необработен;
- белият женшен е изсушен на слънце или изкуствено;
- червеният женшен, първо, се подлага на специална обработка чрез пара и едва след това се изсушава.
Най-познатите и използвани видове женшен са азиатският женшен, американският женшен, сибирският женшен и индийският женшен. Като веднага правим уточнението, че индийският женшен, който е известен и като ашваганда, както и сибирският женшен се наричат от специалистите и псевдоженшен. Те са от съвсем различно семейство, а не от това на Аралиевите. Което не ги прави по-малко полезни. Можете дори да се снабдите с бразилски или японски женшен. Масово използваните видове ще разгледаме по-подробно.
Азиатски женшен
Той е познат като същински женшен, китайски женшен или корейски женшен. В азиатската медицина той се възприема като истинска панацея и се използва от над 4 000 години за медицински цели. Смята се, че употребата му води до приток на Ян енергия и консумацията му се препоръчва при хора, страдащи от хронични болести, след прекарано тежко заболяване, след химиотерапия, при обща отпадналост и за покачване на имунитета.
Американски женшен
Той се счита за най-балансираният женшен и вирее предимно в Северна Америка. За разлика от азиатския женшен, той подпомага притока и на Ян енергията, и на Ин енергията. Освен това азиатският женшен не се препоръчва за консумация през топлите летни дни, докато американският може да бъде приеман целогодишно. Основно се препоръчва след прекарани болести и за успокояване.
Сибирски женшен
Той е истински адаптоген или казано по друг начин- нагажда се според нуждите на организма ви. Ако имате висока кръвна захар, той ще я понижи. В случай на ниска кръвна захар, той ще я повиши. Ако сте в депресия, той ще ви дари с енергия, но ако сте прекалено превъзбудени или нервни, той ще ви успокои. Много подходящ е за прием от жени по време на менопаузата им.
Индийски женшен
Ашваганда се използва в Аюрведа от над 2 000 години. Особено ефективен е при стрес, състояния на тревожност и безсъние. Има успокояващ сетивата ефект, като същевременно с това ще ви направи и по-енергични и готови за всякакви дейности. Включително и за секс, защото е превъзходен афродизиак!