Билките и човешкото здраве
Природните средства имат трайно въздействие върху човешкото здраве. Чрез разнообразни билки и натурални продукти се поддържа или замества ефективно медицинското лечение с лекарствени препарати. Билките се използват и като хранителни добавки за укрепване на общия тонус.
Природната сила на билките е голяма и действието им при различни проблеми от здравно естество е многофункционално. В повечето случаи имат слаби странични ефекти, което ги прави масово приложими.
Основното им предимство е, че са широко достъпни и се предлагат под различна форма - тинктури, сиропи, капсули, на прах или изсушени.
Най-многобройна е групата на пролетните билки, като някои от тях имат много широк диапазон на цъфтеж като започват от ранна пролет и се намират в природата до късно есента.
Трудно е да се определи кои са най-популярни, защото всяка пролетна билка е насочена приоритетно към определено оплакване или обхваща по-широк диапазон от възможни приложения.
Топ 7 пролетни билки и техните ползи за здравето

България е богата на билки, задоволяващи всякакви нужди. Сред пролетните билки народната медицина използва най-често широкоспектърните.
1. Глухарче
Най-ценната част на тази билка, която цъфти през пролетта до началото на лятото, е коренът. То е силен антиоксидант, който помага за цялостната детоксикация на организма и изхвърлянето на отпадните вещества и шлаките, които се трупат по стените на съдовете.
Глухарчето съдържа фибри, инулин, които помагат на чревното здраве, при запек и лениви черва. Има антивирусни и противовъзпалителни свойства и укрепва имунитета.
2. Лайка
Може би това е билката, за която всеки се сеща най-непред, когато има проблем със здравето. Лайката помага при помага при безсъние, храносмилателни смущения, облекчава газове, подуване, диария. Регулира кръвната захар и успокоява кожата. Освен това има много дълъг период на цъфтеж, който започва през пролетта и завършва през есента. От май до октомври може да се откъсне прясна лайка.
3. Розмарин
Розмаринът е чудесна билка, както и прекрасна подправка в кулинарията, с цъфтеж от май до юли, като се покрива с виолетови, бледосини и бели цветчета.
Приема се като лечебна билка при когнитивни проблеми и такива с краткосрочната памет. Има антимикробни свойства. Превенция е срещу невродегенеративни заболявания.
4. Смрадлика
Смрадликата е късна пролетна билка, която започва да цъфти през юни и продължава до август. През есента става оранжево-червена на цвят.

Тази билка е за външно приложение. Действа противомикробно, антибактериално и противогъбично. Намалява раздразненията и е ефективна при акне, циреи и открити рани.
5. Здравец
Една от най-полезните пролетни билки е здравецът. Не случайно съдържа думата здраве в себе си. Тя е мощно средство за лечение на всякакъв вид болка - зъбобол, ревматизъм, главоболие. Помага и за нормализиране на кръвното налягане.
Цъфти през май-юни с нежни розови цветове и няма човек, който да сбърка аромата му с друг.
6. Бял равнец
Още една късна пролетна билка е белият равнец, който цъфти през юни, както и през лятото- август месец. Билката е позната преди всичко с кръвоспиращите си свойства и противовъзпалителния ефект. Лекува рани и храносмилателни проблеми. Полезна билка за жените.
7. Коприва

Едно от първите пролетни растения е копривата, която освен храна е и билка. Богата е на витамини и минерали и ма диуретичен и пречистващ тялото ефект. Тя е много затопляща билка, ползва се външно за затопляне, както и за чайове при простуди.
Вижте още кои са лечебните билки на Мария Требен, както и кои са билките при разширени вени и хемороиди, които често се обострят пролетта.