Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Венозен застой - превенция

Венозен застой - превенция

венозен застой

В сезона на летните жеги изниква една малко подценявана опасност, каквато е венозният застой, познат в медицинската литература като венозна недостатъчност. Какво представлява тя (ХВБ)?

Според медицинските източници това е една от най-разпростанените болести на съвременната цивилизация. Жените са по-силно засегнати от мъжете и честотата при тях е значително по-голяма. Напредването на възрастта обикновено е причина за прогрес на заболяването.

Факторите, които предразполагат към развитие са няколко:

- наследственост;

- наднормено тегло и обездвижване;

- продължително стоене прав или в седнало положение;

- бременност;

- друго заболяване.

Хроничната венозна болест има свойството да прогресира и ако не бъде лекувана адекватно, води до редица усложнения, нарушаване качеството на живот, инвалидизиране и дори смърт при образуване на тромби.

Най-важната сред причините за поява на ХВБ е изменението в клапите и възпалителния процес във венозната стена до степен вените да се разширят патологично, което повишава венозното налягане и води до видимата картина на разширени вени, промяна в цвета на кожата и образуване на рани, които не заздравяват.

венозен застой - превенция

Летните горещини водят до повишаване на венозния застой, дехидратация, намалена двигателна активност поради болки и тежест в краката. Усложненията са тромбофлебит и венозна тромбоза.

Болният усеща тежест, напрежение в крайниците, крампи, сърбежи, болка, отоци и видимо се променя цвета на кожата, който потъмнява силно. Много добър ефект има ходенето на бос крак през лятото, за да може досегът до земята да окаже лечебен ефект на болестта.

Балансираното хранене също има голяма роля, тъй като често венозният застой се съпровожда от наднормено тегло, което усложнява работата на краката, както и от диабет, което е особено тревожно като комбинация.

Превенцията от страна на пациентите са разходките, спорта, плуването, хладните душове и почивките с вдигнати на високо крака.

Съдовите хирурзи предписват медикаменти и хидратиращи кремове, които успокояват симптомите. Лечебните практики зависят от степента на прогрес на заболяването.

Билколечението също има положителен ефект при по-леките случаи. Народната медицина е включила в лечението някои от най-широко използваните лечебни билки - джинджифил, куркума, коприва, зелен чай, целина и други регулиращи метаболизма вещества в помощ на тялото.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest