Дископатията е един постепенен и дегенеративен процес, който засяга междупрешленовите дискове. Познато още под наименованието спондилоза, заболяването може да засегне различните области на гръбначния стълб, а именно шийните, гръдните, лумбалните или сакралните региони.
Самите дискове, разположени между прешлените, представляват възглавнички, съставени от хрущяли, благодарение на които се олекотява и улеснява движението на прешлените. Тези дискове също така се явяват и един вид сухожилие, което държи прешлените заедно.
За запазване нормалната и безболезнена подвижност на всяка част на гръбначния стълб е много важна правилната диета в ежедневието, както и спазването на определени навици.
Така например многократното и продължително натоварване, напрежение и натиск върху някои от прешлените, респективно междупрешленовите дискове може да ги деформира. Причинява се затруднение в движението, съпроводено от много силна болка.
Също дефицитът на Витамин А може да е рисков за развитието на дископатия. Много са полезни хранителните продукти, богати на Витамин С, както и студено пресованият зехтин, хрущялът от акула, бадемово или оризово мляко.
Сред другите фактори, отключващи това дегенеративно заболяване, е затлъстяването. Това още веднъж показва как правилната диета и ежедневната физическа активност благоприятстват цялостното здраве и качество на живот на човека.
Има и данни, че продължителни емоции като гняв, страх, безпокойство могат да повлияят и напрегнат мускулите в областта на гръбначния стълб. А това, от своя страна, довежда до износването на междупрешленовите дискове.
Много е важно менюто всеки ден да е разнообразно и богато на плодове, зеленчуци и да се приемат големи количества течности, за предпочитане чиста вида. Също трябва да се избягват пържените храни и всякакви вредни мазнини, които се натрупват в различни части на тялото, включително и в областта на ставите.
Упражненията са също толкова ценни в борбата с дископатията. Те подобряват циркулацията на кръвта и елиминирането на токсините от тялото. Разбира се тренировките през седмицата трябва да бъдат съобразени с възрастта, както и състоянието на гръбначния стълб.