Облепихата представлява висок широколистен бодлив храст с оранжеви плодове. Тя известна отдавана с лечебните си свойства и активно използвана в народната медицина. В изсушен вид листата на облепихата се използват за чай, известен с чудодейните си ползи за човешкото тяло. Народната медицина препоръчва този чай да се пие при много и различни състояния, свързани с нарушеното здравословно състояние, както и за превенция. Нека видим основните ползи от чая от листа на облепиха.
Листата на облепихата имат антимикробни, диуретични, тонизиращи и освежаващи свойства. Чаят от листа на облепиха действа като имуномодулатор по време на епидемии от вирусни настинки и респираторни заболявания, принуждавайки тялото да се съпротивлява по-активно на патогени.
Също така листата служат за предотвратяване на хиповитаминоза и помагат при анемия. Те укрепват стените на кръвоносните съдове, въпреки че са по-малко ефективни в това от плодовете на растението. Листата на растението съдържат кумарини, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове.
Листата на облепихата под формата на чай предотвратяват образуването на вреден холестерол и развитието на атеросклероза, разреждат кръвта, нормализират кръвното налягане и работата на сърдечния мускул.
Листата на облепихата помагат за извеждане от тялото на излишните течности и вредните соли, което облекчава състоянието при отоци и ставни заболявания ии подагра.
Листата на облепихата, особено комбинирани с клонките на растението, са полезни и при нарушения на стомашно-чревния тракт. Те са особено ефективни при чревни разстройства.
Чаят от листата на облепиха е ефективен при лечение на стоматит и пародонтоза, може да се използва както вътрешно, така и за промивки на устната кухина.
Отвара от листа от облепиха се използва за лечение на захарен диабет, чернодробни заболявания, както и при затлъстяване.
Сухите листа от облепиха могат да предпазят бъбреците от ефектите на някои от токсините, които произвеждат плесените.
Как да приготвите чай от облепиха?
Залейте 1 супена лъжица изсушени листа от облепиха в чаша вряща вода, запарете за половин час и прецедете. Пие се като чай - по чаша по време на хранене или след него. Две седмици са достатъчни, за да започне човек да изпитва облекчение на състоянието си.
Противопоказания на чая от облепиха
Не се препоръчва:
- за жени по време на кърмене (до едномесечна възраст на детето);
- за деца под 2 години;
- при наличие на алергични реакции към компонентите на състава;
- при повишена киселинност на стомашния сок, хиперациден гастрит и пептична язва;
- при хроничен и остър панкреатит, холецистит и хепатит;
- при уролитиаза (камъни в бъбреците).
Вижте още: Ползи от маслото от облепиха