Специфична миризма и мухъл, влошено здраве, състоянието на стените и мебелите се влошават - това са неприятните последици от високата влажност в жилището. Понякога високата влажност у дома причинява толкова силен дискомфорт, че хората са готови да напуснат апартамента си по всяко време. Но не бързайте с драстичните мерки. Опитайте се да идентифицирате причините за влагата и да ги отстраните. Как да направите това - ще разкажем в статията.
С какво е опасна висока влажност в жилището?
От твърде влажен въздух в стаята:
- дори висококачествените мебели се влошават преждевременно;
- домакинските уреди се развалят;
- декорацията на апартамента се влошава (боята се напуква, тапетите плесенясват и се отдалечават от стените);
- има неприятна миризма на влага;
- мухъл расте в ъглите, стените, мебелите;
- жителите боледуват по-често, имат проблеми с дихателната система и се появяват алергични реакции. Не подценявайте заболяванията от мухъла (обриви, кашлица, запушен нос и др.).
Важно! На първо място, човешкото тяло, естествената кожа, дървото и хартията страдат от влагата вкъщи.
Тежестта на последствията от високата влажност в помещението зависи от това колко са превишени допустимите показатели и колко дълго ситуацията е извън контрол.
Каква трябва да бъде влажността в жилището?
Важно е да разберете какъв показател за влажност се счита за повишен. Разчитането само на лични усещания не е съвсем точно. Така че, когато влажността е малко над нормалната и температурата в помещението е над 24°C, можете да се почувствате като в тропиците и да мислите, че ситуацията е критична. Или обратното, температурата в помещението ще бъде в нормални граници, а влажността е много по-висока, но може да не забележите това.
Нормите за температура и относителна влажност - от оптимална до максимално допустима - са представени въз основа на препоръките на специалисти:
Стая - Температура на въздуха в °С - Относителна влажност в %
- Хол - 18-24 - 40-60
- Спалня за възрастни - 18-24 - 40-50
- Детска стая - 18-23 - 45-60
- Кухня - 18-26 - 40-60
- Баня - 18-26 - 40-60
- Работен кабинет, офис - 18-26 - 40-60
Оптимални показатели за апартамент или къща като цяло са: влажност - 40-60%, температура на въздуха - 20-23 °C.
Влажност през зимата и лятото
Експерименталните изследвания на влиянието на нивата на влажност върху човешкото тяло показват, че оптималната работа зависи и от времето на годината. Съгласно приетия стандарт и препоръките на експертите:
- през зимата (през студения сезон) се счита, че нормалната влажност е от 30 до 45%;
- през лятото (през топлия период) нормалната влажност в апартамента е 30-60%.
Ако влажността във вашия апартамент се повиши над 60% през зимата и над 65% през лятото, това е причина да вземете мерки за нейното намаляване.
В студено време влажността на въздуха е по-ниска, тъй като студеният въздух задържа водните пари по-лошо от топлия въздух.
За деца
Тялото на детето е още по-уязвимо от възрастен, следователно, ако в къщата има дете, просто е необходимо да се контролира влажността.
Норми за влажност за деца:
- от 30 до 45% през топлия сезон и
- от 30 до 60% през студения сезон.
Според препоръките на много педиатри, идеалната влажност за дете е 50-60%. И критичният показател ще бъде над 70%.
Как да определите влажността в жилището
Ако имате висока влажност в жилището си, най-вероятно ще го забележите по следните признаци:
- образува се конденз по прозорците - „прозорците плачат“;
- леглото сякаш е влажно;
- нещата в килерите миришат на влага;
- нещата в стаята съхнат твърде много време;
- страниците на книгите са влажни;
- когато температурата в помещението дори леко се повиши, става много задушно;
- мухъл върху мебели и гарнитури.
Специално устройство може да помогне да се определи нивото на влажност в апартамента - безконтактен хигрометър или битова метеорологична станция. Хигрометърът показва влажността на въздуха, понякога температурата и други важни показатели. Уредът показва относителната влажност на въздуха в помещението. Относителната влажност се изразява като процент и показва колко далеч е парата от насищане. Казано по-просто, парата е далеч от насищане (образуване на водни капки) - влажността е ниска, парата е близо до насищане - влажността е висока.
Този индикатор често се бърка с абсолютната влажност, но той показва само съдържанието на вода във въздуха по маса. Доказано е, че човек не усеща тази мярка, а възприема съдържанието на влага във въздуха като съотношение към максимално възможната стойност. Тоест относителната влажност е важна за нас.
Индикаторът за влажност винаги ще бъде пред очите ви, ако окачите часовник с метеорологична станция на стената.
Ако нямате хигрометър, но искате спешно да измерите влажността, тогава можете да използвате импровизирани средства:
- Шишарка от смърч с леко разперени люспи ще покаже дали въздухът в стаята ви е сух или влажен. За да направите това, поставете я далеч от нагревателните уреди през нощта. Ако въздухът е сух, тогава люспите на шишарката ще се отворят, ако е мокър, те ще се затворят.
- Налейте студена вода в чаша, оставете за час в хладилника. След това извадете и я поставете в стаята (отново далеч от нагревателите). Поради температурните колебания по стените се образува конденз. Ако тези капки вода изсъхнат в рамките на 15 минути, тогава въздухът в стаята е сух. Ако капките не изсъхват дълго време, а се стичат надолу, влажността на въздуха се повишава. Кондензатът не се изпарява бързо, но и не тече надолу - влажността е в нормални граници.
Причини за висока влажност
Но преди да се справите с влажността в жилището си, важно е да разберете защо се е образувала. Основни причини са:
- Лоша вентилация. Според строителните норми във всеки апартамент трябва да има вентилационни канали. Но на практика те често са запушени с отломки, монтирани неправилно и понякога напълно липсват.
- Неправилна изолация. В този случай се нарушава топло- и хидроизолацията на помещението. През топлия сезон тук ще бъде твърде горещо, а през зимата ще бъде студено. Проблемът може да бъде само в една стая, обикновено ъглова стая.
- Грешки на строителите. Често след добър ремонт в апартамента се появява много влага. Модерните прозорци, уплътнения, дебела мазилка, пластмаса и други плътни покрития осигуряват херметичност, но затрудняват вентилацията. И ако строителите са нарушили инсталационната технология, тогава проблемите с влагата не могат да бъдат избегнати.
- Нарушаване на топлинния баланс. Наличието на такъв проблем може да се забележи по образуването на постоянен конденз – по прозорци, стени и всякакви други повърхности.
- Постоянен източник на влага в апартамента. Това може да е повреден водопровод или отоплителна тръба, баня без вентилация, липса на проветряване, често готвене в кухнята без аспиратор. Допълнителни източници са стайни растения, аквариум, мокри дрехи, които се сушат в жилището.
- Външни фактори. Тук включваме причини, които са трудни или невъзможни за отстраняване, но техните последствия могат да бъдат коригирани. Това е порутен покрив (за последния етаж) и течове от съседи, местоположението на апартамента над мазе или друго помещение с висока влажност, наличието на близък воден резервоар или подпочвен поток (за частна къща).
Често причината не е една, а няколко наведнъж, тогава трябва да положите малко повече усилия.
Рисковата група включва апартаменти в ъгъла и разположени на партера. Както и къщи, построени на влажно място или в близост до водоеми.
Проверете вашия апартамент за всеки фактор от списъка по-горе. След като определите причината за високата влажност, можете да започнете да се справяте с нея.
Как да изсушим жилището си: да преборим влагата
Измерихте нивото на влажност в жилището си и се оказа, че е над нормата. Причината е установена. И какво следва? Препоръчваме не само да елиминирате "огнищата" на влага, но и да извършвате системна работа. За да направите това, ще ви трябват доказани начини да се отървете от влагата в жилището.
Премахнете всички източници на влага:
За това:
- Проверете всички тръби, водопровод, батерии, смесители за течове. Отстранете ги, ако е необходимо.
- Течащите тръби, наводненията в мазето, проблемите с изпускателната система и покрива са проблеми, които управляващата компания или етажната собственост трябва да решат. Свържете се с тях със съответното предложение.
- Не сушете дрехи в жилището.
- Помислете дали да се отървете от аквариума, ако имате такъв, и намалете броя на стайните растения.
- Уверете се, че инсталираните прозорци са стегнати и не пропускат влага отвън.
Ще бъде трудно да забележите изтичането на скрити тръби. Но обикновено може да се види на тавана на съседите отдолу. Не пропускайте да ги попитате дали има петна по тавана им. Проверете същите петна по тавана си, защото проблемът с влагата може да дойде от вашите съседи отгоре.
Помислете за подходяща изолация
Твърде тънката стена, лошо запечатаните шевове и липсата на добра изолация само ще влошат проблема. Добавете към това лошо отопление и сезонни температурни колебания - и влагата не може да бъде избегната.
Ако изолацията не е изпълнена правилно и между стената и изолационния слой остане празна празнина, тогава в тази празнина ще се образува влага. Рано или късно собствениците на такива апартаменти трябва да помислят какво да правят, ако в апартамента има висока влажност. След това извършват правилната изолация, точката на оросяване се измества до нивото на нагревателя и влагата постепенно напуска апартамента.
Осигурете принудителна вентилация на помещението
Вентилацията може да бъде запушена, блокирана от домакински уреди, мебели или довършителни материали. Или може би просто не може да се справи с изходящия поток от влажен въздух. За да премахнете лошата вентилация:
- Проверете съществуващата система за запушвания и наслоявания. Редовно почиствайте аспираторите от мръсотия. Шахтата в общата система също може да бъде запушена, след което се свържете с домоуправителя с искане за почистване на вентилационния канал.
- Не забравяйте да включите аспиратора, докато готвите. Включете аспиратора в кухнята, дори ако просто кипнете чайника.
- Монтирайте възвратен клапан на всеки вентилационен отвор. Продава се отделно и в комплект с вентилатор и решетка.
- Монтирайте тръбни вентилатори на входовете на тръбопроводите в банята и кухнята. Устройствата са захранвани от мрежата и осигуряват принудителна вентилация. Или стенен вентилационен вентил. Устройството се монтира в стена с достъп навън.
- Конвенционалният вентилатор също ще помогне за поддържане на циркулацията на влажен и сух въздух и ще намали натрупването на конденз. Интересен вариант са лампите с вентилатор. Те не само изпълняват практическа функция, но и допълват интериора.
Специални устройства против влага
Един от най-ефективните начини да се отървете от влагата в жилището е да инсталирате влагоуловител. Устройството извлича влагата от въздуха, отвежда я под формата на кондензат в специален контейнер.
Когато избирате влагоуловител за вашия апартамент, обърнете внимание на основните параметри:
- Производителност. За стая от 20 м², влагоуловител с капацитет най-малко 14 lл/ ден ще бъде оптимален.
- Ниво на шум. Индикаторът не влияе на резултата, но влияе на комфорта на домакинството. уредите с нива на шум над 45 dB могат да причинят дразнене и понякога да попречат на съня.
- Въздушен обмен. За един час устройството трябва да обработи въздуха в помещението 3-4 пъти. За стая от 20 м² си струва да изберете влагоуловител с капацитет от 150 м³/ч или повече.
Конвенционалните климатици с функция изсушаване вършат добра работа за обезвлажняване на въздуха. Ако температурата на въздуха позволява, използвайте нагревателя по-често или включете отоплението, ако е индивидуално.
Често проветряване
Най-простият, но най-ефективен начин за борба с влагата е редовното проветряване. През лятото и извън сезона се опитайте винаги да поддържате прозореца поне в режим на микровентилация. През зимата понякога отварянето на прозорци също не боли.
Това ще осигури естествена вентилация на въздуха и ще създаде среда, неблагоприятна за образуване на прекомерна влага и развитие на мухъл.
Помощни средства против влага
И така, основните мерки за определяне и премахване на влагата са извършени. Но все още има прости ефективни средства, които ще ви помогнат да поддържате нивото на влажност на правилното ниво:
- Силициев гел. Това са същите малки торбички с бели топчета, които намираме в кутията с нови обувки. Съставът абсорбира добре влагата и това е, от което се нуждаем. Купете силикагел на едро (предлага се в магазините за домашни любимци), поставете го в малки платнени или хартиени торбички и го оставете в тази форма във влажни помещения на апартамента.
- Адсорбентите са хранителни продукти. Солта, захарта, оризът и зърната от кафе са абсорбиращи храни, които могат да ви помогнат в борбата с влагата.
- Дървени въглища. Този добре познат адсорбент ще ви помогне да се борите не само с високата влажност, но и с миризмата на влага. Големите парчета въглища ще свършат работата си най-добре, но в жилищен район това не е напълно подходящо. Освен това можете да натрошите таблетки активен въглен, да ги смесите с едра сол и да поставите получената маса на влажни места.
- Растения, които абсорбират влага. В апартамент с висока влажност определено трябва да помислите какви цветя трябва да държите у дома и кои не трябва. Поглъщат водни пари от въздуха: спатифилум, хамедорея, папрат, бръшлян, лимон и др. Ако не харесвате такива опции за растения, тогава трябва да разгледате по-отблизо модерните изкуствени цветя за дома. На външен вид те не са по-ниски от естествените цветя, като не участват в образуването на влага.
Как да се отървете от ефектите на влагата: миризма и мухъл
Високата влажност в къща или апартамент не остава незабелязана. Обикновено това оставя след себе си неприятни последици - миризма на влага и мухъл. Следните мерки ще ви помогнат да се отървете от тях:
- Извадете цялото съдържание на шкафовете и нощните шкафчета. Измийте и изсушете нещата добре на слънце. Избършете шкафовете отвътре и отвън с разтвор на оцет, оставете да се проветри за 2-3 дни.
- С разтвор от белина и вода (съотношение 1/10) третирайте всички области на апартамента, засегнати от мухъл. Вместо белина може да се използва водороден пероксид. Избършете мухлясалите повърхности с разтвора, а след това с влажна и суха кърпа.
- Оцетът е добър за мухъл и плесен. С помощта на бутилка със спрей или парцал нанесете трапезен оцет върху зоните с черна плесен. След това изплакнете и подсушете. Повтаряйте процедурата веднъж седмично до изчезване на проблема.
- Използвайте професионални продукти: противогъбични, антиплесенни аерозоли за дезинфекция на помещения
Разгледахме най-ефективните начини за премахване на влагата в жилището през всеки сезон на годината. Основното е да се опитате да разрешите проблема с влагата възможно най-рано - преди да започне да се отразява на здравето на домакинството. За да направите това, е необходимо да идентифицирате причината, да създадете добра вентилация, редовно да проветрявате и източвате помещенията. Остава само да се отървете от миризмата - и вашият апартамент отново ще стане удобен за живеене.
Вижте още:
- Как да изолираме дума от мухъл;
- Премахване на мухъл в банята;
- Влагата причинява астма;