Ezine.bg»Статии»Красота»Лице и Тяло»Как да свием порите на лицето

Как да свием порите на лицето

Как да свием порите на лицето
Бамбукова кутия за бижута с огледало
Практичен аксесоар за вашия дом:
Бамбукова кутия за бижута с огледало
30.00 лв.

Разширените пори на лицето са характерни за мазна или комбинирана кожа и не изглеждат много естетически, особено ако са запушени със себум. Те причиняват възпаление и зачервяване.

Много момичета и жени се опитват да маскират този проблем, като носят много декоративна козметика, която изравнява тена. Но това категорично не се препоръчва: с течение на времето основата, коректорът, пудрата запушват порите и провокират възпалителен процес и влошават ситуацията. Как да премахнете разширените пори на лицето и възможно ли е по принцип?

Защо порите на лицето се разширяват?

При някои хора порите са едва забележими, докато при други са много големи и забележими. Какви предразполагащи фактори влошават този козметичен дефект:

Хормонален дисбаланс

Характерен за периода на бременност или пубертета. През тези периоди ендокринната система често стимулира прекомерната секреция на себум.

Генетично предразположение

Повечето хора с мазен епидермис имат разширени пори.

Акне

Акнето също допринася за това явление. Факт е, че излишъкът от андрогени нарушава процеса на кератинизация, така че мъртвите люспи запушват мастните канали.

Много слънце

Прекомерно излагане на ултравиолетова радиация. Ако сте под лъчите на агресивно слънце за дълго време, роговият слой на дермата се удебелява, в резултат на това става все по-трудно да се отървете от замърсяването на мастния канал.

Процесът на естествено стареене

С възрастта количеството на колаген и еластин в кожата намалява, така че тя става по-отпусната, порите се разширяват.

Разширени пори

Любов към сладкиши, пикантни и мазни храни

Такива ястия допринасят за влошаването на епидермиса. Така че яжте балансирано.

Лоша грижа

Често проблемът се задълбочава от неправилна домашна грижа за лицето, в която почистването играе специална роля.

Как да свием порите на лицето

Можете да свиете порите на лицето си с помощта на правилно подбрана балансирана грижа. Оптималното почистване, тонизиране и хранене на кожата, нормализиране на диетата, витамини, поддържане на водния баланс могат да направят истински чудеса. Можете също така да коригирате проблема, като посетите салон за красота, където козметикът ще проучи причините за разширяването на порите и ще избере подходящите процедури. Няма да можете напълно да се отървете от дефекта, но можете да го минимизирате и да го направите практически невидим!

Правилната козметика

За да стесните порите на лицето, трябва да изберете правилната козметика. Продуктите трябва да имат немазна лека текстура, добре да се абсорбират. За да изглеждате привлекателно, за ежедневна употреба ще ви трябва:

- Измиващ гел или пяна, които тонизират кожата и свиват мастните жлези.

- Лек тоник за лице или тоник, който изравнява pH.

- Серум за лице на основата на пробиотици или други противовъзпалителни съставки, с успокояващ и стягащ ефект.

- Крем с лека текстура, обогатен с млечна, салицилова или гликолова киселина.

- Стягащи маски. Маски на основата на глина, тонизиращи и намаляващи лъщенето.

- Средства за точково въздействие, предназначени за коригиране на проблемни зони.

- Ексфолианти с абразивни частици, които имат ексфолиращ ефект и почистват мастните канали.

Ексфолиант за свиване на порите

Интересно! За да намалите порите на лицето, специалисти препоръчват да използвате продукти за домашна грижа, които съдържат плодови киселини, масла с гама-линолова киселина, адстрингенти (екстракт от бяла върба, градински чай, евкалипт и др.).

Сода за хляб

В интернет можете да намерите много народни методи за решаване на този козметичен проблем. Препоръчва се използването на продукти като сода бикарбонат, желатин, мед, билки. Особено популярен е скрабът, който се приготвя на базата на сода за хляб и малко количество вода. Втрива се в проблемните зони и след това се измива с топла вода.

Парна баня за лице

Ако кожата ви няма възпаление или розацея, тогава редовното почистване на порите с парни бани ще бъде полезно. По този начин мастните тапи, остатъците от грим, мастните секрети, мъртвите кожни клетки могат да бъдат отстранени. Сами по себе си парните бани няма да ви отърват от черните точки, но ще почистят добре кожата - и това е половината от битката.

Сварете вода в тенджера и я отстранете от огъня. Ако имате мазна кожа, добавете няколко капки етерично масло от мащерка, розмарин, градински чай, мента или лимон във водата. За чувствителна кожа използвайте лавандулово масло или масло от лайка, докато за нормална кожа използвайте масло от здравец, олио от мирта, евкалипт, масло от кориандър. Задръжте лицето си над парата за 15-20 минути, като вземете предпазни мерки и след приключване на процедурата изплакнете лицето си с топла вода. Парните бани се препоръчват да се използват 1-2 пъти седмично при мазна кожа и до 1-2 пъти месечно при нормална и суха кожа. След процедурата се препоръчва да направите терапевтична маска за лице. Внимавайте с гореща вода!

Маски срещу разширени пори

Маска против разширени пори

Най-доброто нещо, което можете да направите у дома за дълбоко почистване и временно стягане на порите, е маска с глина с добавка на етерични масла. Глината има пореста структура и следователно е адсорбент, който абсорбира мръсотията и мазнините от кожата. Глината също тонизира отпуснатата кожа и има повдигащ ефект, което ви позволява визуално да скриете разширените пори.

Разредете зелена, бяла или синя глина с топла вода. Още по-добре използвайте флорални води за разреждане на глината, които имат себорегулиращо и почистващо порите действие. Този ефект имат хидролатите от хамамелис, градински чай, хвойна, мащерка, мента и розмарин. Можете да добавите няколко капки лимонов сок към разредената глина, което също помага за стесняване на порите. След като разбъркате глината, докато бучките изчезнат, добавете етерични масла. Максимално допустимото количество етерични масла на маска е 7-8 капки.

- Препоръчителни етерични масла за свиване на порите са: бергамот, масло от лимонова трева, мирта, кедрово дърво, лимон, магданоз.

- Препоръчителни етерични масла при запушени пори са: мента, кориандър, бергамот, лимонова трева, ароматен евкалипт, лимон, .

Можете да добавите едно избрано етерично масло към глинената маска или да комбинирате 2-3. Ако кожата ви е склонна към сухота и лющене, не забравяйте да добавите около една чаена лъжичка растително масло към глинената маска. Едни от най-добрите масла за раздразнена кожа с разширени пори са мацератът от жълт кантарион, маслото от черен кимион, маслото от лешник. Нанесете глинена маска за 10-15 минути, след това изплакнете с топла вода и изплакнете със студена. При разширени пори не се препоръчва използването на гореща вода, но студената може да бъде от полза.

Свиване на порите на лицето в салон за красота

Масла против разширени пори

Много специалисти предлагат редица ефективни методи, насочени към почистване на кожата и възстановяване на нейния баланс. Но в същото време те отбелязват, че пълното премахване на разширените пори на лицето е невъзможно. Тежестта им ще бъде намалена с помощта на:

- Киселинни пилинги. След 6-8 сеанса кожата ще бъде обновена и активно регенерирана.

- Машиннии ръчни почиствания, насочени към намаляване на възпалителния процес.

- Криотерапия, която включва въздействие върху порите с течен азот. Те замръзват и моментално стават по-малки.

- Микродермабразиото е отстраняване на повърхностния слой на епидермиса с помощта на специално оборудване. За да получите изразен ефект, ще са необходими поне 8 посещения.

Разбира се, козметик може да ви помогне да се справите с проблема, но е рационално и компетентно да се грижите за кожата сами, като следвате всички препоръки.

Категорично не препоръчваме да почиствате порите от замърсявания и да се опитвате да ги намалите с помощта на съмнителни народни рецепти, базирани на компоненти, които изобщо не са предназначени за такава грижа. Най-доброто нещо, което можете да направите, за да стесните порите на лицето си, е да изберете висококачествена домашна грижа и да се подложите на специални процедури от специалист.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest