Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Как да заздравим зъбите си

Как да заздравим зъбите си

Как да заздравим зъбите

Зъбната тъкан е една от най-твърдите тъкани в тялото. Но под въздействието на агресивни фактори (гореща, студена, твърда храна, сладки, кисели, газирани напитки) тя става прозрачна, започва да се рони, омеква. Ще ви кажем как да укрепите зъбите за деца и възрастни.

Причини за разрушаване на емайла:

- Наследственост

- Хормонални смущения

- Заболявания на стомашно-чревния тракт

- Лоша грижа

- Излагане на студено, горещо

Важно е да се обърне внимание на венците: те правят зъбната редица стабилна. Възпалението на меките тъкани причинява разклащане и загуба дори на здрави зъби. Костните образувания се разрушават в резултат на:

- механично увреждане на венците;

- техните инфекциозни заболявания;

- неравномерно натоварване при дъвчене на венците;

- авитаминоза.

Кога да започне укрепването?

Грижата за устната кухина трябва да започне от ранна възраст. Докато детето е малко, състоянието на дъвкателния му апарат е отговорност на възрастните. Ако се забележат следните симптоми, това е повод да продължите със засилено укрепване:

- емайлът пожълтява, венците имат тъмно покритие;

- повишена чувствителност на зъбите, по време на хранене има дискомфорт;

- коронките стават прозрачни;

- забележими пукнатини, драскотини;

- възниква кариес;

- развива се кариес - емайлът потъмнява, става мек, появява се болка.

Полезно е да се провеждат процедури, да се приемат лекарства за възстановяване и укрепване на твърдите тъкани на устната кухина по време на лечение на зъбни заболявания: гингивит, пародонтит, пародонтоза, неоплазми в дебелината на лигавицата и др.

Видове лекарства за укрепване на венците?

Вода за здрави зъби

Има много медицински средства за лечение на устната кухина и укрепване на венците. Предлагат се в различни форми:

- гелове;

- разтвори;

- мехлеми;

- спрейове;

- екстракти;

- капки;

- таблетки.

По-добре е да не предписвате лекарства сами, а да се консултирате с лекар. Зъболекарят ще избере ефективно комплексно лечение, което ще реши проблема ви.

Как да укрепим зъбите у дома?

В допълнение към фармацевтичните препарати можете да използвате народни рецепти за грижа за устната кухина. Те са доста прости, така че всеки може да направи следните процедури у дома:

- След хранене е полезно да изплакнете устата си с отвари или запарки от билки: градински чай, бял равнец, мента. Обикновено една чаена лъжичка билка се изсипва в чаша вряща вода, кисне се за няколко минути, след което се филтрира и използва.

- Изплакнете също с разтвор на морска сол: 1 ч.л. на чаша вода. Това помага за укрепване на подвижните зъби, намалява чувствителността.

- Тинктурата от прополис намалява разклащането на зъбите: изплакването и намазването с нея върху свободните места на лигавицата помагат за премахване на възпалението, подхранват тъканите и засилват разклатения зъб.

- Известно е лечебното, асептично действие на меда. Смученето на една чаена лъжичка от това лечебно средство, богато на минерали, витамини, лекува устната кухина.

- Мед и розово масло като лубрикант за зъби. Курс - 10 дни. След почивка можете да повторите въздействието.

Храна за здрави зъби

За здравето и здравината на зъбите са ви необходими храни, богати на витамини, калций, флуор, фосфор и магнезий. Това са риба, морски дарове, млечни продукти, зеленчуци, плодове. Такива продукти съдържат елементи, които премахват възпалението и също така избелват: например бадеми, ябълки, портокали, ягоди.

Емайлът се уврежда от напукване от бонбони, черупки от ядки, кости и други твърди храни. Но използването на твърди зеленчуци и плодове, напротив, помага за укрепване на подвижните зъби, повишена минерализация на емайла и намаляване на чувствителността. Усиленото дъвчене кара мускулите на челюстния апарат да работят, което увеличава кръвоснабдяването на устната кухина и следователно храненето на нейните тъкани.

Процедури за укрепване на емайла в стоматологията

Когато зъбите се заклатят, разпадат, просто пиенето на витамини или изплакването на устата вече няма да работи. Потърсете медицинска помощ. Въпреки това е по-добре да не довеждате зъбите до такова плачевно състояние и да извършвате укрепващи процедури навреме. В стоматологията за заздравяване на зъби се използват:

Флуориране

Процедури за заздравяване на зъбите

По време на процедурата повърхността на зъбите се покрива с гелове и мехлеми, наситени с флуор и калций. Извършва се предварително почистване на зъбите, за да се отстрани цялата плака и зъбен камък. Минералите значително укрепват емайла, правят го плътен, устойчив на механични и химични влияния. Прозрачността, подвижността изчезват, зъбите изсветляват, сякаш след избелване.

Реминерализация

Върху почистените зъби се нанася лечебна паста, която пресъздава минералния им състав. Някои вещества се активират от електрически импулси или ултравиолетова светлина. Курсът може да включва от 3 до 20 процедури. Реминерализацията перфектно премахва повърхностния кариес. Възможно е укрепване както на цялото съзъбие, така и на отделни звена, например само на предните зъби.

Лечение и протезиране

Това е крайна мярка за онези случаи, когато емайлът е разрушен, вътрешните тъкани са изложени. Те трябва да бъдат защитени от външни стимули. Запечатват се кариозни кухини, на предната повърхност на зъбите се монтират фасети или люминири - тънки защитни пластини, с помощта на които се коригира и цветът, формата и позицията на резците. Имплантирането на емайл набира популярност.

Мерки за превенция

Първо и най-важно за заздравяване на зъбите е да сведете до минимум вредните фактори. Трябва старателно, редовно да миете зъбите си, да ги изплакнете след хранене. В зъболекарския кабинет се извършва избелване, почистване на зъбен камък. Следете качеството и температурата на храната, приемайте витамини. Използвайте качествени четки за зъби и конци за зъби. Четката за зъби се сменя на всеки три месеца, както и веднага след всяко заболяване. Научете детето си как да се грижи за зъбите си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest