Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Как да предпазим зъбите си от износване

Как да предпазим зъбите си от износване

Как да предпазим зъбите от износване

Зъбният емайл е най-твърдата тъкан в човешкото тяло. Много хора обаче дори не подозират, че зъбите им се износват и до четиридесетгодишна възраст са загубили около една четвърт от първоначалната си твърдост. За съжаление, в някои случаи този процес е много по-бърз и може да засегне не само външния вид, но и здравето. И така, защо зъбите се износват, колко опасен е този процес и може ли да бъде спрян?

Естествен процес

Като цяло процесът на триене на зъбите е напълно естествен. В крайна сметка зъбите носят значително натоварване: при дъвчене и отхапване те могат да създадат усилие до 20 кг, а през деня, когато говорим и стискаме зъбите, възниква натоварване до 3 кг. Тъй като емайлът няма живи клетки и не може да бъде възстановен, неговият слой постепенно се изтрива. Този процес обаче е доста бавен и компенсиран, тъй като дентинът под емайла може да расте, а зъбите променят позицията си с течение на времето.

В сравнение с емайла, дентинът има жълтеникав оттенък. Ето защо с възрастта, когато емайлът се износва, зъбите често пожълтяват.

Процесът на естествено износване на зъбите започва веднага след никненето на зъбите и се простира в продължение на десетилетия. Обикновено зъбите се износват само с 0, 034 мм годишно, докато дебелината на емайла в горните части на короната достига 2 мм. Така, ако процесът протича естествено, можете да забележите промени в зъбите едва след 50 години, когато износването на емайла достигне границата с дентина.

В същото време скоростта на физиологично износване на емайла при различните хора може да се различава значително - зависи от такива фактори като:

- наследствена трайност на емайла и дентина;

- правилната захапка и позиция на зъбите;

- характеристики на хранене;

- начин на живот.

На абразия подлежат не само постоянните, но и млечните зъби. Защитният им слой е много по-тънък, така че износването е много по-бързо: до 7-годишна възраст децата могат да износят не само емайл, но и дентин. По правило този процес сам по себе си не изисква медицинска намеса, но е важно родителите да не бъркат изтриването на зъб с неговото кариозно унищожаване, следователно е необходимо да водите детето при зъболекаря поне веднъж на всеки шест месеца.

Скоростта на износване на зъбите може да бъде различна: някои забелязват износването на зъбите на 40-годишна възраст, други не се сблъскват с този проблем до напреднала възраст.

Патологично износване и неговите причини

За съжаление, процесът не винаги отговаря на физиологичните норми. Стоматолозите отбелязват, че най-малко 12% от населението страда от патологично износване на емайла. В някои случаи могат да се забележат признаци на патологично износване, дори до 30 години. Малко по-често тази патология се наблюдава при хора на възраст 30-40 години. И пикът пада на възраст 40-45 години, а мъжете страдат повече от жените.

Болки при износване на зъбите

Патологичното износване на зъбите може да бъде причинено от различни причини:

- наследствен фактор (недостатъчност или специална структура на твърдите тъкани на зъбите, нарушения на минералния и протеинов метаболизъм, ендокринна система);

- нефизиологично натоварване на зъбите (липса на един или повече зъби, неправилна оклузия, лекарски грешки при протезиране, некачествени протези);

- лоши навици: бруксизъм, навик за гризане на ноктите или хапане на твърди предмети (моливи, химикалки);

- небалансирана диета, дефицит на витамини D и E;

- заболявания на храносмилателната система, които причиняват киселинност (ахиличен гастрит);

- вредни ефекти върху твърдите тъкани (флуороза, лъчева терапия, прием на някои лекарства).

Патологично износване на зъбите: симптоми

При повишена абразия на зъбите можете да обърнете внимание на намаляване на височината на короните на предните зъби или резци, появата на неравности и стърготини по тях или изгладени дъвчещи повърхности на "моларните" зъби. Ако процесът не бъде спрян навреме, тогава зъбите ще бъдат изтрити до контактните зони (странични контактни повърхности), а след това до венците.

В допълнение към визуалното намаляване на короните, повишената абразия на емайла се усеща от такива симптоми като:

- повишена чувствителност на зъбите (възниква, ако растежът на заместващия дентин "не върви в крак" със скоростта на абразия на емайла);

- пожълтяване на зъбите (дентинът става видим);

- промяна в захапката;

- появата на остри ръбове по зъбите, които могат да наранят меките тъкани на устната кухина;

- болка в мускулите на лицето и темпоромандибуларната става (възникват поради прекомерно натоварване на челюстта);

- хрускане в челюстната става;

- главоболие;

- естетически промени на лицето (долната част на лицето е скъсена, ъглите на устата са увиснали, бузите са увиснали, което създава уморен и остарял вид).

Повишеното износване на зъбите може да бъде локализирано или генерализирано:

- при локализирана форма страдат отделни зъби, най-често предните (въпреки че понякога се среща и на премолари и молари);

- в генерализирана форма процесът засяга цялата зъбна дъга.

Износване на зъбите при хранене

При патологично изтриване на зъбите се създава един вид порочен кръг. Смяната на повърхностите на зъбите изисква повече усилия на челюстите при дъвчене и отхапване на храна, а увеличаването на натоварването от своя страна води до още по-бързо смилане на емайла.

Правилната грижа и превантивните стоматологични посещения могат да ви помогнат да запазите усмивката си красива. Съвременните методи на дентална медицина ви позволяват да възстановите изострените зъби. Зъболекарят не само ще възстанови предишната форма на зъбите ви, но също така ще помогне да се установи основната причина за патологичното износване.

Какво да направите, ако зъбите се износват?

Ако откриете признаци на това неприятно заболяване, трябва да посетите лекар възможно най-скоро. Специалистът ще потвърди диагнозата въз основа на данните от визуално и инструментално изследване, ще предпише панорамно изображение на челюстта или компютърна томография.

След това ще ви бъде предложена терапия, като се вземат предвид причините за патологията. Например, ако бруксизмът (скърцане със зъби по време на сън) е причината за триенето на зъбите ви, вашият лекар ще ви предпише използването на специални предпазни подложки. При метаболитни нарушения ще е необходимо да се приемат витаминни и минерални добавки. Проблемите, произтичащи от загубата на зъби, се решават с помощта на протезиране и имплантиране на зъби. Ако основната причина за преждевременно износване на зъбите е неправилна захапка, ще се нуждаете от помощта на ортодонт.

Успоредно с отстраняването на първопричината за патологичното изтъркване на зъбите, ще се подложите на възстановяване на износените повърхности. Днес за това се използват съвременни технологии и материали, благодарение на които лесно можете да възвърнете красотата на вашата усмивка.

Ако искате да премахнете вероятността от преждевременно износване на зъбите, не забравяйте за превантивните мерки: откажете се от лошите навици, следете диетата си и, най-важното, не забравяйте за редовните посещения при зъболекаря поне веднъж на всеки шест месеца.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest