Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Как да заздравим венците си

Как да заздравим венците си

Как да заздравим венците си

Има различни заболявания, които водят до възпаление на тъканите на венците и тяхното отслабване. Под въздействието на много фактори, особено ако тези заболявания не се лекуват навреме, тъканта на венците се разхлабва и кърви. В резултат на това се стига до загуба на зъб или развитие на тежко пародонтално заболяване, което е един от най-лошите варианти. Как да укрепим венците у дома?

Основни правила за укрепване и заздравяване на венците

Ще помогнат прости превантивни мерки, които се състоят в навременно почистване на плаката, правилно хранене, спазване на ежедневните хигиенни процедури, редовни посещения при зъболекар (поне веднъж на всеки 6 месеца).

Правилна устна хигиена

Устната хигиена трябва да се извършва правилно и в пълен комплекс: миене на зъбите, междузъбните пространства, отстраняване на мека плака, изплакване и др. Не трябва да се допуска остатъци от храна в устата. Храната започва да се разлага, става развъдник на бактерии, провокиращи възпаление или засилване на вече съществуващия възпалителен процес във венците.

Дентален конец

Не забравяйте да използвате конец (специален конец за зъби), за да стигнете до труднодостъпни места. Много полезен иригатора за зъби. С помощта на водна струя можете не само да отмиете остатъците от храна от труднодостъпни точки, но и да масажирате венците, което ги укрепва добре и облекчава подуването.

Обърнете внимание на храната

Киселата или сладката храна вреди не само на зъбите, но и на венците. Такава храна е отлична среда за патогенни бактерии, които са основната причина за развитието на възпалителни процеси. В същото време храненето трябва да бъде балансирано, за да попълните тялото с всички липсващи витамини, необходими за здрави венци.

Използвайте специални стягащи и антисептични гелове за венци. Съставът на геловете съдържа вещества, които имат антисептично, аналгетично, противовъзпалително и охлаждащо действие.

Също така си струва да се откажете от лошите навици, да укрепите имунната система с помощта на витаминни комплекси и да лекувате зъбите своевременно.

Витамини за здрави зъби

Витамини за здрави венци
Снимка: 1

По отношение на витамините и тяхното значение за зъбите и венците трябва да се отбележи следното: меките тъкани на устата и зъбите се нуждаят от определен набор от витамини. Без тях е невъзможно доброто кръвоснабдяване, здрав емайл, предотвратяват развитието на кариес.

Витамин А.

Отговаря за качеството на метаболитните процеси. Липсата провокира отслабване на венците и зъбния емайл.

Източници: яйца, черен дроб, зелени и оранжеви зеленчуци, масло.

Витамини B1, B2, B6, B12

Отговарят за функционирането на костите и мускулите. Укрепват венците, предотвратявайки разклащането и загубата на зъби.

Източници: мляко, бобови растения, зърнени храни, говежди черен дроб, месо, кисело мляко, чесън, хляб (грубо смилане).

Витамин С

Отговаря за метаболитните процеси, укрепва капилярите и кръвоносните съдове. Подхранва венците. При липса на този витамин тъканта на венците започва да кърви, а при заболяване като скорбут можете да загубите зъбите си.

Източници: шипки, малини, зеле, особено кисело, билки, червен пипер.

Витамин D

При липса на витамин възникват нарушения в образуването на костна тъкан. Рискът от кариес се увеличава.

Източници: Мазни риби, млечни и млечни продукти.

Витамин Е

Добре възстановява тъканта. Недостигът води до възпаление.

Източници: Бобови култури, треска, масло. Покълнали зърна от царевица и пшеница.

Витамин К

Предотвратява кървенето.

Източници: Зелен грах, соя, домати, картофи, спанак, шипка.

Можете също така да попълните запасите от витамини с помощта на аптечни продукти, но преди всичко преразгледайте диетата си и въведете в диетата си здравословни храни, богати на тези витамини.

Народни рецепти за стягане на венци

Народна медицина за здрави венци

Укрепването на венците с помощта на традиционната медицина може да се извърши на много ранен етап. Отварите и настойките се използват като допълнително или основно лечение, както и като профилактика.

- Популярни са рецепти за стягане на венците с жълт кантарион, лайка, дъбова кора, мента или градински чай. Растенията се варят в размер на 1 супена лъжица за 1 чаша вряща вода. Изплакването с отварата се повтаря 3 пъти на ден.

- Маслото от чаено дърво има антибактериален, стягащ и заздравяващ ефект. Разтворът се приготвя от 100 мл вода и две капки от продукта. След като разбъркате, можете да започнете да изплаквате венците за заздравяване.

- Дъбови кори и съцветия от липа по 1 ч.л. се заливат с 250 мл. вряща вода. Кисне 1 час, филтрира се. Изплакнете след хранене.

- Лечебен и антибактериален разтвор: 1 чаша чиста вода, 1/2 ч.л. сол и 3 капки йод.

- Пресният сок от бял равнец се счита за ефективно средство за укрепване на венците. Венците се намазват със сок 3 пъти/ден.

- Ефективен е и сокът от живовляк, който се използва под формата на лосион.

- Добре облекчава възпалението (естествен антисептик) и укрепва маслото от ела. Памучен тампон се напоява с масло и се нанася върху увредените участъци на венците за 15 минути.

Важно! Не винаги възпалителните процеси могат да бъдат излекувани вкъщи. Освен това е важно да се установи защо се е появило възпаление на венците и т.н. При всички случаи е необходима консултация със зъболекар. Особено ако започне да се проявяват проблеми, като подвижност на зъбите, обилно кървене на венците и силна болка. Самолечението в такива случаи може да завърши зле. Освен това един от най-добрите начини да поддържате венците здрави, е като редовно почиствате зъбния камък.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest