Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Парентерално хранене - какво е?

Парентерално хранене - какво е?

парентерално хранене

Парентералното хранене е медицинска процедура, при която се вкарват хранителни вещества в тялото на човек, който по някаква причина не може да получава храна по нормалния начин през устата. Този начин на подаване на хранителни вещества се прилага при случаи, когато чревният тракт вече не може да функционира. Това се случва при хора в критично състояние, каквито са ракът на стомаха или червата, които са в много напреднал стадий. Тогава хранителните вещества се внасят в тялото венозно.

Този тип хранене бива:

- Частично - само няколко хранителни вещества и витамини се подават венозно;

- Пълно - всички хранителни вещества и витамини се подават венозно.

Тази хранителна терапия най-често се прави в болница, за да може да се дозират точно хранителните вещества, които са нужни, а също така да се следи общото състояние на болния.

Възможно е да се приложи този метод и в домашни условия, но е нужно тези, които се грижат за болния, да бъдат обучени от медицинско лице как се извършва цялото манипулация.

Парентералното хранене се използва като метод за предотвратяване на недохранването при хора, които по някаква причина нямат функциониращ стомашно-чревен тракт или които необходимост от почивка на стомаха или червата.

парентерално хранене - какво е

Обикновено методът се прилага в краткосрочен план, до един месец, или дългосрочен при някои състояния.

При този тип хранене е възможно да възникнат усложнения. Те са разнообразни и обикновено се появяват при поставяне на венозния катетър, чрез който се подава храната.

Може да възникне усложнение и поради промени в нивата на кръвната захар, метаболитна ацидоза, алкалоза, намаление в нивата на есенциалните мастни киселини, промени в нивата на електролитите (калий, калций, натрий) и повишени креатинин и уреа. Тези усложнения се получават при краткосрочно парентерално хранене.

При дългосрочно хранене се получават усложнения, свързани с черния дроб - най-често повишаване на чернодробните ензими, омазнен черен дроб, холецистит или портална фиброза.

Отделно проблемите за организма идват от дефицита на мастни киселини, промяната в чревната флора, атрофия на чревните мускули и други неприятни последици, които изискват дългосрочно лечение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest