Здравословното хранене е ключът към доброто здраве. За пациентите с множествена склероза е много важно да водят здравословен начин на живот, който е неразривно свързан с правилното хранене
Има специални диети, препоръчвани за болните от множествена склероза. Те трябва само да следват няколко лесни правила, които ще им помогнат да се чувстват добре.
Преразглеждането на диетата е една от първите стъпки, които пациентът трябва да предприеме. Има някои специфични диетични препоръки, с които е добре да се съобразявате. Въпреки това, не е необходимо драстично да се променят установените хранителни навици. Важно е да се изучават принципите на здравословното хранене и полезните свойства на храните. Подобно разбиране позволява компетентно, лесно и безболезнено да се пренареди диетата, което несъмнено ще бъде от полза за всички членове на семейството, без изключение.
Въздържайте се от ето тези храни
• Ако дъвченето е трудно или уморително, се минимизират или елиминират храните, които изискват дъвчене, и се заменят с по-меки, пюрирани ястия.
• Премахнете източниците на бързи въглехидрати - захар, пшеничен хляб и всички продукти от рафинирано брашно. По-добре е да дадете предпочитание на „обикновените“ хлябове - ръжен, типов, овесена каша и да замените захарта със сладки плодове - смокини, сушени кайсии, сладки ябълки, фурми и др.
При множествена склероза добавете към диетата:
• Включете в менюто възможно най-много пресни зеленчуци и плодове. Фибрите, които съдържат, спомагат за нормалното храносмилане.
• Препоръчително е да се обогати диетата с храни, съдържащи големи количества полиненаситени киселини. Те участват в изграждането на телесните клетки, включително клетките на нервната система. Има много от тези киселини в мазната риба и морските дарове, както и в растителните масла, особено в семената и кълновете.
• За тези, които са склонни към запек, е важно да включват повече храни, които съдържат растителни влакнини (фибри) – зеленчуци, меки плодове (праскови, сини сливи, банани), пълнозърнести храни (зърнени храни, зърнени хлябове).
• Протеиновите храни не са противопоказани при множествена склероза. Пациентите се съветват да приемат достатъчни количества от всички макрокомпоненти: протеини, мазнини и въглехидрати.
• Растителните масла могат да се използват за приготвяне на салати и сосове. При излагане на високи температури маслата губят своята стойност и не трябва да се използват за пържене.
• Млякото, изварата, сиренето и ферментиралите млечни продукти са източници на калций. Препоръчително е да се консумират такива продукти в случаи на ниска подвижност или по време на хормонална терапия, например по време на екзацербация.
Диета на Ембри при множествена склероза
Диетата на Ембри ограничава храните, които могат да засилят или задействат автоимунните процеси. Това са млечни продукти, бобови растения и продукти, съдържащи глутен. Препоръчително е да се консумират птиче месо (например бяло пиле без кожа), риба (херинга, сьомга, скумрия), зеленчуци и плодове. Диетата на Ембри включва и прием на различни витамини (витамини D, A, B12, C, E, фолиева киселина), минерали (калций, магнезий, цинк, мед, манган, селен) и добавки (омега-3 ненаситени мастни киселини) в ежедневното меню.
Хранителната добавка GREWIA - МС ХОУП - D3 / Л-ТЕАНИН / ЧЕРЕН БЪЗ съдържа необходими за хората с множествена склероза (МС) витамини и минерали - витаминD3, витамини В1, В12 и В5, Л-теанин. Заедно с екстрактите от гинко билоба, шизандра, черен бъз и розмарин може да спомогне за увеличаване на мускулната сила, намаляване на умората и подобряване функцията на пикочния мехур и червата.
Според диетата на Ембри трябва да се изключат
• яйца (може, но в ограничени количества);
• наситени мазнини (червено постно месо е разрешено веднъж седмично);
• зърнени храни без глутен (препоръчват се ориз, елда, царевица, овесени ядки);
• всички млечни продукти (прясно мляко, масло, сирене, кисело мляко и др.);
• зърнени култури, съдържащи глутен (пшеница, ръж, ечемик и др.);
• бобови растения (боб, соя, фъстъци, грах);
• продукти, които могат да причинят алергични реакции;
• лесно смилаеми въглехидрати (бонбони, всякакви сладкиши, газирани напитки и други храни с високо съдържание на захар);
• бира, алкохол (пълно изключване).
Полезни съвети
• Охладените напитки, ледът и лимонът ще увеличат количеството на слюнката, което ще улесни преглъщането.
• Ако пиенето на течности ви кара да кашляте, използвайте сгъстители (като нишесте), но никога не трябва да ограничавате приема на течности.
• Умората и намаления мускулен тонус допринасят за затрудненото преглъщане. Опитайте се да натиснете леко брадичката към гърдите, докато отпивате. Тази техника ще ви помогне да предотвратите навлизането на храна и течност в дихателните пътища. Но само опитен лекар след преглед може да даде полезна препоръка.
• Помолете вашия лекар или друг квалифициран специалист да обучи близки ви на метода на Хаймлих, който се използва за отстраняване на чужди тела, които се вдишват по невнимание.
ВАЖНО! На пациентите с множествена склероза, както и на здравите хора, се препоръчва да изпиват поне 1.5 - 2 литра чиста вода дневно.
За съжаление много пациенти, страдащи от дисфункция на пикочния мехур (напр. инконтиненция), се стремят да намалят приема на течности. Това е неприемливо, тъй като инфекция на пикочните пътища, причинена от задържане на урина, може да предизвика обостряне на заболяването. Освен това ще има и дразнене на стените на пикочния мехур, което ще провокира още по-често желание за уриниране.
Как да се избегне вредната захар при множествена склероза?
• Пчелен мед - естествен и много здравословен заместител на захарта. Но внимавайте: медът предизвиква алергични реакции при някои хора. Това може да бъде опасно за пациентите с МС.
• Свежи и сушени плодове - най-добрият вариант да замените изкуствената и вредна захар в сладкишите с нещо естествено и вкусно. Плодовете съдържат много витамини и фибри, които подпомагат храносмилането.
Вреда на млечния протеин при множествена склероза
Митът, че млечният протеин причинява множествена склероза, отдавна се предава от пациент на пациент. Смята се, че един от млечните протеини, подобен по структура на протеина на миелиновата обвивка, може да предизвика имунна реакция и да влоши състоянието при множествена склероза. Проучванията обаче не са доказали вредата от млечния протеин при това заболяване и никаква връзка между млечния протеин и развитието на рецидив.