Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Митове за ретинола, в които не трябва да вярвате

Митове за ретинола, в които не трябва да вярвате

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Митове за ретинола, в които не трябва да вярвате

Говори се, че ретинолът може да увреди кожата ви, ако не спазвате определени правила. Ние сме тук, за да сложим край на тези слухове и да предложим яснота за това как всъщност действа тази съставка.

Ретинолът е мощна съставка за грижа за кожата, която помага за постигане на значително подобрение в текстурата на кожата ви. Тя насърчава кожата да изглежда наистина здрава, като същевременно предотвратява преждевременното стареене. Това е форма на витамин А, която има многобройни ползи за кожата – от предотвратяване на акне до справяне с признаците на стареене.

Има различни форми и различни концентрации на ретиноиди, използвани в грижата за кожата. Въпреки че по-високите концентрации и по-мощните ретиноидни формули не се предлагат без рецепта. Като се има предвид това, нека преминем към разбиване на митове около употребата на ретинола.

Мит: Ретинолът помага за ексфолирането на кожата ви

Понякога ретиноидите причиняват лющене на кожата и появата на известно зачервяване, но това не означава, че ексфолират кожата ви. Ретиноидите работят на клетъчно ниво, за да подобрят производството на колаген, което означава, че той прониква по-дълбоко в кожата.

Понякога хората не са свикнали с това действие на дълбоко ниво и затова стават свидетели на белене и зачервяване. Ексфолиантите работят за премахване на мъртвите кожни клетки, примеси, изчистване на запушени пори и т.н.; лющенето и зачервяването не е признак на ексфолиране.

Мит: Ретинолът трябва да се избягва, ако дразни кожата ви

Маска за лице с ретинол

Повечето хора се отказват да използват ретинол, защото смятат, че не подхожда на кожата им поради лющене и зачервяване, докато всъщност просто трябва да преминат към продукти с по-ниска концентрация на съставката, за да може кожата им да се приспособи към него. След като кожата изгради толерантност, можете да преминете към по-висока концентрация на ретинол.

Мит: Ретинолът ви прави податливи на слънчево изгаряне, ако се използва през деня

Това е популярен мит за ретинола, който често дава на тази съставка лошо име. Вярно е, че ретиноидите се разграждат при излагане на слънчева светлина, затова се опаковат в тъмни стъклени бутилки. Но когато казвате, че прави кожата податлива на слънчево изгаряне, това е грешна информация.

Клиничните изследвания доказват, че ретинолът не намалява толерантността на кожата към UV лъчите. Първоначално имаше проучвания, които регистрираха някои хора, които получават слънчево изгаряне след прилагане на ретиноиди и незабавно излизане на слънце. Но това може да се дължи на чувствителност поради неразвита толерантност към съставката или слънчево изгаряне поради ненанасяне на слънцезащитен крем.

Мит: Ретинолът не трябва да се използва около очите

Всъщност зоните около очите ви най-много се нуждаят от ретинол. Кожата около очите ви е деликатна и по-податлива на увреждане. Това са и зоните, където признаците на увреждане са най-видими. Проучванията показват, че хората, които са използвали крем с ретиноид дори около очите си, са имали по-равномерно подобрение в тена на кожата и цялостната текстура. Дори продуктът с ретинол да попадне случайно в окото, може да ви залюти малко, но изобщо няма да увреди очите ви.

Мит: Ретинолът ще предизвика дразнене, ако пътувате до дестинация със студен климат

Крем с ретинол

Ако кожата ви вече е изградила толерантност към продукта с ретинол, който използвате, кожата ви няма да реагира по различен начин на същия продукт с ретинол при по-студено време. Освен ако не сте преминали към продукт с по-висока концентрация на тази съставка, който може да предизвика дразнене в началото, няма от какво да се притеснявате.

Ако ще живеете на място с изключително студен климат или имате дълъг полет, изберете по-силен овлажнител, който да нанесете след използване на вашия ретиноиден продукт. Това ще гарантира, че кожата ви не е суха, тъй като сухотата всъщност може да е причината за дразнене в студено време.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest