Ретинолът е популярна съставка в продуктите за грижа за кожата. Той се използва като основна съставка в серуми, кремове за бръчки и овлажнители.
Той е част от семейство съединения, наречени ретиноиди. Въпреки, че всички ретиноиди произлизат от витамин А, техните свойства варират. Ретинолът действа по няколко начина.
Върху най-външния слой на кожата (епидермис) ретинолът действа ексфолиращо - премахва мръсотията, мъртвите кожни клетки и себума. Това може да помогне за предотвратяване на образуването на пъпки. Освен това, той влиза по-дълбоко в кожата, за разлика от много други лечения за акне.
Малките молекули проникват в средния слой на кожата (дермата), където ретинолът стимулира производството на колаген и еластин. Така че и с двете си свойства той се бори с акнето индиректно, като намалява появата на пъпки и лекува белезите от акне с течение на времето.
Каква е разликата между ретинол и ретиноиди?Ретинолът и ретиноидите са химически подобни. Те се използват за лечение на едни и същи кожни заболявания. Има обаче няколко важни разлики.
Ретинолът е вид ретиноид. Други често срещани ретиноиди включват:
- адапален (диферин);
- третиноин (ретин-А);
- изотретиноин (Accutane);
- ретиноидни естери (ретинил палмитат, ретинил ацетат, ретинил линолеат).
Ретинолът е ретиноид със средна сила. Той е по-силен от ретиноидните естери, но по-слаб от третиноин или изотретиноин, които се предлагат само с лекарско предписание.
Каква дозировка работи най-добре за лечение на акне?
Ретиноловите кремове, гелове и серуми обикновено съдържат между 0, 25 и 1, 5 процента ретинол. Силата, от която се нуждаете, ще зависи до голяма степен от вашия тип кожа. Ако имате чувствителна кожа, започнете с по-ниска доза. Ако не изпитате странични ефекти, винаги можете да увеличите дозата. Освен това, имайте предвид, че продуктите против стареене с ретинол може да не са формулирани за лечение на акне. Трябва да избягвате и съставки, които могат да влошат акнето, като аромати и масла.
Как да използвате ретинол за акне
Когато изпробвате продукт с ретинол, важно е да следвате инструкциите на продукта и да продължите постепенно. В началото може да причини леко зачервяване или дразнене, докато кожата ви се приспособи към ретинола. Започнете, като добавите продукта към вашата рутинна грижа за кожата и го използвайте само една вечер седмично.
Ако не забележите странични ефекти, можете да го прилагате по-често. За да намалите риска от дразнене, измийте лицето си и след това изчакайте половин час, преди да приложите ретинол. Ретинолът е най-добре да се прилага през нощта, тъй като може да увеличи чувствителността на кожата ви към слънцето.
Когато излизате навън, не забравяйте да използвате слънцезащитен крем, за да защитите лицето си. Освен това, имайте предвид, че не е необходимо да използвате ретинол ежедневно, за да бъде ефективен при лечението на акне.
Два до три пъти седмично би трябвало да са напълно достатъчни. Трябва да продължите да го използвате дори след като забележите подобрение в състоянието на кожата си.
Освен че помага за намаляване на акнето, ретинолът може да се използва за лечение на няколко други кожни заболявания, включително:
- фини линии и бръчки;
- неравномерен или матов тен на кожата;
- мелазма;
- големи пори;
- мазна кожа.