Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Тренировки»Интервални тренировки

Интервални тренировки

интервални тренировки

В последно време интервалните тренировки нашумяха изключително много и без значение дали сте професионалист в залата или любител у дома, ако искате да поддържате невероятна спортна форма и вашата тренировка да е максимално пълноценна, то тогава вие задължително трябва да пробвате тези тренировки.

В тази статия ще ви разкажем какво представляват интервалните тренировки и защо те станаха толкова харесвани от хората. Според изследване на Американския колеж по спортна медицина в Индианаполис, интервалните тренировки са вторият най-практикуван фитнес тренд в света. Нека разберем защо.

Високоинтензивните интервални тренировки вкарват хората във форма и спомагат за изчистването на излишните килограми, като същевременно изграждат чиста мускулатура.

Както става ясно, интервалните тренировки представляват времеви интервали от интензивна работа, между които се правят кратки почивки. Идеята е по време на активните интервали да се постараете да направите възможно повече повторения на движението или да избягате възможно по-дълго разстояние, ако вашата интензивна тренировка се състои в това. Трябва да предизвикате тялото си да издържи възможно по-дълго време.

В повечето случаи активните интервални сесии са с продължителност около 20-40 секунди, в които вие трябва да вложите цялата си енергия. Що се отнася до почивката, тя може да бъде в различни съотношения спрямо работните интервали. Тоест можете да починете толкова, колкото смятате, че вашият организъм има нужда и същевременно вашата тренировка да е ползотворна.

Ако упражненията са изцеждащи, като спринта например, можете да предвидите съотношението на работния интервал и почивката ви да бъде 1:2 или 1:3. Ако спринтирате 20 секунди, вашата почивка може да бъде между 40 и 60 секунди. Ако упражненията са по-леки, то тогава съотношението трябва да бъде обратното.

Ако смятате, че някоя тренировка е лека за вас, то тогава увеличете времето на работните интервали и намалете почивките си.

ползи от интервалните тренировки

Грешно е схващането, че интервалните тренировки са идентични с джогинга. Това изобщо не е така, защото докато при джогинга имате възможността да разпределите вашите сили и да контролирате темпото, при интервалните тренировки влагате всички свои сили в интервал от определено време, а след което си давате почивка.

Интервалните тренировки са идеални за лекоатлети и спортисти, които имат нужда да повишат издръжливостта си, защото този тип тренировки са в пъти по-ефективни за повишаване на аеробния капацитет на белия дроб, сравнено със стандартното кардио.

Освен това е установено, че тази тренировъчна техника е по-добра от кардиото и за топенето на мазнини. Причината за това е, че интервалните тренировки ускоряват метаболизма, което означава, че дори няколко часа след тренировката, тялото продължава да гори калории.

Въпреки, че може да ви изглежда лесно, има някои грешки, които начинаещите често допускат. Една от тях е пропускането на загрявката. Без значение какъв тип тренировка ви очаква, никога не игнорирайте предварителното загряване. То не само предпазва мускулатурата ви от възможни схващания и контузии, но и подготвя нервната ви система за предстоящото й натоварване.

Друга често допускана грешка е плануването на дълга тренировка. Грешно е да мислите, че колкото по-дълга е вашата тренировка, толкова по-пълноценна ще бъде тя. Можете да оползотворите максимално вашата тренировка и с 30-40 минути продължителност, ако се стремите да сте оптимално съсредоточени в нея. По този не натоварвате прекалено много тялото си и то ще бъде в отлична форма за следващата тренировка.

Ако в края на интервалната си тренировка чувствате, че все още имате сили, то това означава, че не сте се постарали достатъчно в активните си интервали. Ако искате да имате оптимални резултати съсредоточете силите и съзнанието си в тези интервали. Само след първата седмица, в която практикувате интервални тренировки ще усетите разлика в тялото си, а след четвъртата ще можете дори да я видите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest