Състоянието на кожния скалп е част от цялостното състояние на кожата. Наличието на косми на главата обаче е допълнителна причина, създаваща предпоставки за възникване на дерматитни състояния и едно от най-често срещаните е себореята.
Какво е себореен дерматит?
Себореята е не само заболяване, но и състояние на организма, при което се наблюдава нарушена мастна обмяна от кожата. Мастният секрет се отличава с променения си химичен състав и количество. От скалпа падат бели до жълтеникави на цвят люспи, които образуват мастни области, както по косата, така и по лицето и дори вътре в ухото. Състоянието често се придружава от зачервявания на кожата в определени области.
Себорейните области по главата и тялото са тези, които са богати на мастни и потни жлези и косми.
Причини за поява на себореен дерматит
Обривите на себорейния дерматит могат да се появят в резултат на стресов живот. Затова избягването на стресови ситуации е част от лечението.
Себореята, наричана още себореен дерматит, представлява хронично заболяване на кожата, чиято причина са гъбички. Страдащите от това кожно заболяване имат проблеми с имунната система, което затруднява борбата срещу гъбичните инфекции.
Себорейният дерматит се проявява чрез плаките, които лесно се виждат по специфични части на лицето и скалпа. Те са леко лющещи се зони, в които се усеща и парене.
Това заболяване не трябва да се бърка с псориазиса, тъй като симптомите на себореята за доста по-леки и не така агресивни.
При себореята се наблюдава зачервена и лющеща се кожа, придружена със силно омазняване.
Натурални средства при себореен дерматит
Лечението на себорейния дерматит се осъществява с лекарствени средства, предписани от дерматолог, но има и редица натурални, които са ефикасни и напълно безвредни.
Мед
Медът, който е известен с лечебните си свойства, е незаменима съставка от домашните средства за лечение на себорея. Фрикции с отвара от дъбова кора, смесена с мед, са добро средство за прочестване на скалпа от себореята. Може да се взима и вътрешно като сместа е 5- процентов разтвор от прополис с мед.
Лайка
Matricaria или разговорно лайка, е билката, известна с антибактериални и противовъзпалителни възможности, тя успокоява сърбежите при себорея, благодарение на флавоноидите, етеричните масла и витамините А, С и В в нейния състав. Отварата от билката е подходяща за компрес на поразените участъци. Ако по кожата на лицето има корички, трябва да се почистват по няколко пъти на ден с тампон, напоен в отварата от лайка. Тя облекчава себорейния дерматит. Може да се използва и вода от лайка. В този натурален продукт полезните вещества от цветовете на лайката са извлечени чрез парна дестилация.
Куркума
Известната с лечебните си качества подправка куркума е лекарство и срещу себорея. Стритата на прах билка, смесена със зехтин е подходяща маска за скалпа.
Морска сол
Опитите за спасяване от пърхота и себореята с помощта на шампоани не са особено успешни. Народната медицина обаче предлага специално средство, което дава добър ефект. Това е едрата или морската сол.
Солните кристали са много ефикасни, ако се втрият в корените на предварително измитата коса. Получава се пилинг маска чрез масажиране на скалпа с морската сол. По такъв начин се изчистват мъртвите кожни клетки, стопира се косопадът, стимулира се кръвообращението в скалпа. Няма опасност от разраняване, тъй като солните кристали се стапят веднага и по време на порцедурата са меки. Веднага изчезва неприятното омазняване и пърхотът, а косата става гъвкава и изглежда лъскава и здрава.
Ябълков оцет
Ябълковият оцет за лечебни цели трябва да бъде в концентрация 6 процента. Той е успешно народно средство за лечение на себорея. Ефикасен е заради съдържащите се в него витамини от група В, аскорбинова киселина и каротин. Освен това съдържа пектин, така че не не само очиства скалпа, но и подпомага зарастването на малките ранички по него от себореята, което значи че насърчава регенерацията. Оцетът прави косата жива, лъскава и е следство, иползвано от поколения. То е средството, възвръщащо алкално-киселинният баланс и огстраняващо негативните въздействия върху кожата и косата.
Крем или маз със сяра
Този народен продукт представлява гъста смес от свинска мас, вазелин и 10 процента сяра. Приготвя се в Галеновите работилници. Маз със сяра се използва при пърхот, себорея, псориазис и краста. Той има дезинфекциращо действие, както и противопаразитно. Втрива се по малко в скалпа и след пет минути се измива. Процедурата се повтаря всеки ден в продължение на 7-8 дни. След това се прави пауза от 24 часа и терапията продължава с лечебни шампоани.
Серният крем, не е от средствата, щадящи косата. Ефектът може да бъде негативен по отношение на косъма.
Това средство не е подходящо за бременни, защото може да попречи на спокойното износване на плода. Не се препоръчва и за малки деца, защото може да им причини кожни раздразнения.
Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво отдавна се прилага в народната медицина като продукт с противовъзпалителен и антисептичен ефект. То е едно от предпочитаните средства за регулиране на повишеното отделяне на секрети от мастните жлези и при третиране на скалпа.
Маслото е добре да се добави към обичайния шампоан. Така пърхотът се изчиства, косата не се чупи толкова, секрецията на мастните жлези намалява, сърбежите утихват, тъй като възпалителните процеси в кожата на главата се успокояват.
Маслото от чаено дърво убива патогените, които са причинители на себореята. Добавено към обичайната козметика за коса, спира косопада, нацепването и чупливостта на косъма.
Катранен сапун
В състава на катранения сапун се съдържа дървесен катран, извлечен най-вече от брезата. Обикновено съдържанието му в общата маса на сапуна е около 10 процента. На него сапунът дължи антимикотичния и противовъзпалителния си ефект. Катраненият сапун регулира процеса на калциране на епителните клетки и усилва циркулацията на кръвта в слоя дерма, ускорява регенерацията на кожните клетки. При пърхот се перпоръчва косата да се мие с катранен сапун, като се спазват правилата за използването му. Следват се няколко стъпки:
- Намокряне на косата.
- Със сапуна енергично се натриват двете длани и се разтъркват, докато се получи пяна.
- Тази именно се нанася върху кожата на главата и косата.
- Следва 7-минутен масаж и измиване.
Катранен сапун може да се използва не по-често от два пъти седмично. Той също изсушава кожата. Катраненият сапун е добро профилактично средство, полезен е при използване веднъж седмично.
Лимонов сок и кокосово масло
Кокосовото масло съдържа минерали, които улесняват почистването на кожата. Съчетаването на действието им с качествата на лимоновия сок го превръща в ефикасно терапия при много кожни заболявания и особено при себорея.
Използването на народни средства, за справяне със сърбежа и паренето, причинени от себорейния дерматит е безвредно и достъпно и помага за контрола на това неприятно заболяване.
Виж също:
- Диета при себореен дерматит;