Токофобията представлява страх от бременност и раждане и е включена в списъка на специфичните фобии, тоест фобии, при които страхът е причинен от някакъв специфичен фактор или ситуация. В психиатричната и психологическата терминология терминът се появява за първи път в статия от 2000 г. в British Journal of Psychiatry.
Името токофобия идва от гръцкото "токо", което означава раждане и "фобия", или страх, което напълно обяснява същността на явлението. Токофобията в англоезичната литература се нарича още FOC (страх от раждане).
Първото споменаване на панически страх от раждането датира от 19 век, когато през 1897 г. Кнауер забелязва първите симптоми на заболяването при пациентка, която след изключително тежко и трудно раждане изпада в тежка депресия и се страхува от нова бременност.
Паническият страх от раждането в момента е една от основните причини за извършване на цезарово сечение при жени по неакушерски показания. Изследванията показват, че бъдещите майки, които се страхуват от раждането, са по-склонни да се нуждаят от интервенции като използване на упойки или цезарово сечение. Смята се, че 6-10% от бременните жени страдат от токофобия.
Видове токофобия
Експертите разграничават два вида тази фобия - първична и вторична.
Първичната токофобия се среща при нераждали жени и жени, които преди това не са били бременни. Има невротична основа. При жени, диагностицирани с първична токофобия, паническият страх от бременност и раждане причинява забавяне или пълно спиране на бременността. Заболяването може да се появи дори при юноши.
Вторичната токофобия е токофобия, която засяга жените по време на последващи бременности. Появява се, когато жената е претърпяла тежък шок по време на предишна бременност. Вторичната токофобия възниква в резултат на травматичното протичане на раждането, спонтанен аборт и мъртво раждане, но се среща и след нормално физиологично раждане.
Симптоми и причини за токофобия
Бременността е време на радостно очакване за раждането на дете, но и време на страх от раждането. Страхът засяга не само болката, но и страховете, свързани с възможна смърт по време на раждане на жена и дете, възможни медицински грешки или дисфункция, която може да се появи след раждането. Много жени изпитват болка по време на раждане. Естествено е.
Токофобията е една от специфичните фобии. Това не е болест, а невротично разстройство. Като всяка фобия, тя може да варира по тежест - от лека загриженост на жената за бременност или раждане до истинска паник атака.
Страх от раждане:
- около 80% от бременните жени се чувстват слаби;
- 20% изпитват силна тревожност;
- 6-10% от жените се борят с много силен болестен страх;
- 2% от жените са диагностицирани със страх от екстремно раждане.
Токофобията се определя като патологичен страх от раждане от природата, проявяващ се с психологически заболявания. Това означава, че симптомите на заболяването не са само страхът от болка, който изпитват повечето бременни жени, особено през третия триместър.
Токофобията е група от различни симптоми, които водят до паника, парализиращ страх от раждането:
- кошмари;
- постоянни мисли за болка по време на раждане, появата на различни възможни усложнения;
- затруднено концентриране на работа и в ежедневието;
- раздразнителност и тревожност, които се увеличават с увеличаване на гестационната възраст;
- нарушаване на ежедневните функции;
- психосоматични симптоми като повръщане, задух или силна коремна болка;
Токофобията също предизвиква много силен, неконтролируем страх от бременност. Жените с това разстройство могат да предприемат всякакви стъпки, за да предотвратят зачеването. Случва се, например, да използват едновременно няколко различни метода за контрацепция.
Причини за токофобия
Подобно на повечето психологически проблеми, причините за токофобията са комплексни. Те могат да бъдат свързани с млада възраст, първи раждания, опит с насилие, ниско ниво на образование или ниско самочувствие. Най-честите причини за безпокойство са страх от болка и страх за дете, което може да се роди по естествен път. При многораждали жени това обикновено се дължи на трудности по време на предишни раждания.
Учените смятат, че има група жени, които имат по-висок риск от развитие на токофобия. Проучванията показват, че по-високи нива на тревожност се наблюдават при по-млади, по-малко образовани жени или жени в неравностойно финансово положение. Групата на жените, по-податливи на заболяването, включва жени с депресия и психични разстройства, които нямат подкрепата на близките си, изпитват трудности в отношенията или са били жертва на насилие, особено сексуално.
Лекарите не могат еднозначно да определят източника на паническия страх от раждането. Те посочват няколко фактора.
Според някои експерти смущенията в неврохормоналното неравновесие е причина за безпокойство. Втората теория предполага, че причината за токофобията е негативно социално послание, по-точно появяваща се информация за лекарски грешки, трудно и травматично раждане, което може да предизвика страх и в резултат на това нежелание за забременяване.
От една страна, медиите влияят върху по-широкия достъп до информация, а от друга могат да предизвикат чувство на страх и негативно отношение към вагиналното раждане. Трябва да се обърне внимание на нарастващите изисквания на пациентите и често недоверието в здравната система, което може да повлияе на решението на пациентките да родят с цезарово сечение, което според тях е по-безопасен избор и с по-малък риск от усложнения. Третата теория е, че причината за токофобията е скрития страх от смъртта по време на раждане и страха от болно дете или дете с увреждания.
Изследванията показват, че докато страхът от раждането е по-често срещан сред нераждалите жени, многократно раждалите жени, които са преживели трудни, травматични раждания, са пет пъти по-склонни да съобщят за токофобия при следващата си бременност. Напоследък все повече лекари са склонни да вярват, че причината за токофобията може да бъде нелекувана следродилна депресия. Обичайно е натрапливите мисли да разказват на бременните жени за сценарии за черно раждане. Бъдещата майка е убедена, че няма да може да роди дете или че бебето ще умре по време на раждането.
Лечение на токофобия
Лечението и управлението на бременността на жена, която се бори с токофобия, трябва да се основава на сътрудничеството на специалисти: психиатър, психолог, акушер-гинеколог и акушерка.
Токофобията не трябва да се приема леко. Тъй като понякога се свързва с повишени нива на кортизол при майката и обостряне на други видове психиатрични разстройства, може да има сериозни последици както за майката, така и за детето.
Тревожността, страхът имат адаптивна функция, стига да не парализират. Една жена се страхува от раждането, затова иска да се подготви за тях, тялото и е мобилизирано. Фобията прави обратното. Ако не се лекува, жената няма да може да направи нищо за себе си и детето. Пренаталното обучение, работата с емоциите, научаването да се справяте с болката, познаването на методите за релаксация са много важни. Психотерапията може да помогне. Важна е подкрепата на близките и лекуващия лекар.
След като една жена е диагностицирана със съпътстващи психични проблеми, започва лечение с лекарства. Единственият начин да се помогне на бременна жена е решението на гинеколога да посочи цезарово сечение. Поради трудностите при диагностицирането гинекологът не винаги насочва бременната към цезарово сечение. Изисква се психиатрично мнение.