Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Тренировки»Бързо ходене - защо е толкова полезно?

Бързо ходене - защо е толкова полезно?

Бързо ходене - защо е толкова полезно

Всеки е чувал максимата, че движението е живот, но тя обикновено се приема като похват на речта. Рядко се замисляме, че на практика това не е клиширан израз, а абсолютна истина. А най-старата форма на движение е ходенето.

Много преди дните за крос, маратоните за бягане и тренировките във фитнеса, хората са ходели, при това много и активно.

Ходенето е чудесно начало в мотивацията за активен живот.

Освен това то е супер удобно, не износва ставите, но изгаря калориите, ускорява метаболизма и може да помогне за предотвратяването на различни болести.

Фактори, които правят ходенето полезно

Проучванията върху тази двигателна активност доказват, че ходенето е една от най-добрите превантивни мерки за борба с напълняването. Знаеше се, че ежедневното ходене е полезно за поддържане на чувството за младост, жизненост и прави хората щастливи, както и слаби. Доказано пешеходците са по-слаби от тези, които редовно посещават фитнеса, или тренират с висок интензитет.

Бързото ходене в продължение на най-малко 30 минути на ден е свързано с по-нисък индекс на телесна маса и по-малка талия.

Ходенето пеш се счита за златен стандарт за изпълнение на ежедневната физическа активност с умерена интензивност, тъй като може да бъде извършено от почти всеки, по всяко време, без никакви разходи.

Ходенето е свързано с превенция срещу определени заболявания, включително:

- Напълняването

- Сърдечните заболявания, хипертонията, коронарната артериална болест

- Диабетът

- Депресията и тревожните разстройства

- Деменцията, болестта на Алцхаймер и когнитивния упадък

- Артрит

- Хормоналния дисбаланс

- Симптомите на ПМС при жените

- Нарушенията на щитовидната жлеза

- Умората и ниските енергийни нива

Ходене

Нещата, които знаем за ползите от ходенето, до голяма степен се дължат на изследвания, което означава, че изследователите наблюдават хора, които често ходят и след това сравняват някои фактори на здравето им с хора, които не ходят толкова много. Сравненията дават право да се приеме, че хората, които ходят повече и по-бързо, вероятно практикуват и други здравословни навици, което допринася за защитата от различните ефекти на стареенето.

Бързото ходене е спорт, който помага за изразходване на калориите и стяга мускулите. Комплексната активност развива много добре мускулите на краката и ръцете.

Бързото ходене е комбиниране на полезното с приятното, което превръща тази физическа активност в забавление. С приятел или домашен любимец за спътник, бързото всекидневно ходене неусетно става неизменна част от всекидневието, която носи радост и удовлетворение. А ползите от него са предмет на цялостно представяне.

Ползи за здравето от бързото ходене

Помага за поддържане на здравословното тегло

Ходенето е много ефективно при някои обстоятелства като по-интензивните тренировки, когато става въпрос за отслабване или поддръжане на форма.

Ако ходенето, в продължение на около 30 минути, не изгаря много калории като други енергични тренировки, то пак помага за загубата на тегло.

Ходенето с бързи или интензивни темпове използва оптимално количество телесна енергия. Режимът на ходене, без усилия и опасност от контузии предлага сериозни дългосрочни ползи.

Когато някой ходи всеки ден, като форма на тренировка, крайният ефект е, че е изгорил повече калории, а истинската тренировка, която провежда, е била не толкова напрегната. Възприема се, че ходенето е лесно, което освобождава повече енергия.

Освен това, ходенето за много хора е терапевтично и успокояващо. Тъй като може да помогне за балансирането на хормоните на стреса, за които се знае, че увеличават апетита и съхранението на мазнини, това може да улесни придържането към други здравословни навици - като храненето с подходяща диета и добър сън, които акязвят влияние върху контрола на теглото.

Сърдечно здраве

Има ниско въздействие и не натоварва ставите

Една от ползите на ходенето е, че то може да помогне при борбата с хроничните заболявания, без риск от травми. Според някои проучвания хората, които са склонни да се разхождат, както за здраве, така и за удоволствие, е малко вероятно да извършват и други упражнения. Става въпрос само за най-безопасната форма на упражнения, дори и за възрастни, които са с наднормено тегло или хора с диабет, сърдечни заболявания и артрит, който биха попречили на участие в други активности.

Редовното ходене подпомага стави, тъй като подобрява кръвообращението и подкрепя на лимфната система, изваждайки токсините от тялото и намалявайки възпалениеята. Хрущялът на ставите няма директно кръвоснабдяване, но движението води до по-силна циркулация на синовиалната течност, което позволява на кислорода и хранителни вещества да достигнат до деликатните или увредените области.

Подобрява и запазва сърдечното здраве

Бързото ходене има благоприятен ефект върху сърдечната честота, кръвното налягане, максималната консумация на кислород и качеството на живот. Ходенето на бърз ход има значителни ползи при повечето възрастни, защото намалява риска от инфаркт, инсулт или коронарна болест на сърцето.

Бързото ходене пеш се счита за проста, безопасна и ефективна форма на упражнение дори за хора, които са по-възрастни, имат заболявания или хора със стари травми, което ги спира да правят тренировки с висока интензивност.

Работи срещу депресията и подобрява настроението

Всички форми на упражнения са полезни, като естествено средство за справяне с депресията и свързаните с настроението проблеми, тъй като те освобождават хормони в мозъка, включително ендорфини.

Органите се кръвоснабдяват и повишават нивата на витамин D. Ходенето навън сред природата е свързано с намаляване на болестта на Алцхаймер, деменцията, загубата на памет и други форми на умствен спад.

Подобрява здравето на костите

Заздравяване на костите

Подобно на други видове упражнения, редовното бързо ходене може да помогне да се спре загубата на костна маса, в резултат на остаряването. Рискът от порести костни заболявания намалява при ходене и движение на тялото, защото борбата с гравитацията принуждава костите да станат по-силни, за да поддържат тежестта на тялото. Това намалява риска от фрактури или остеопороза, които стават по-чести с остаряването.

Може да се практикува навсякъде и не изисква оборудване

Ходенето не струва абсолютно нищо в парично изражение, а допринася за по-доброто функциониране на мускулите, сърцето и хормоните. Проучванията са показали, че то намалява на риска от сърдечни заболявания и проблеми с дислипидемия, триглицериди, диастолично кръвно налягане и нива на инсулина.

По колко време трябва да ходим?

Ходенето се смята за дейност с умерена интензивност, като повечето експерти препоръчват хората да се стремят да ходят бързо, което ще рече със скорост от поне 5 до 6 километра в час, за да получат най-голям ефект, когато става дума за ходене с цел отслабване.

Препоръчва се възрастните хора да извършват 150 минути или повече време физическа активност с умерена интензивност, всяка седмица. С други думи, трябва да се ходи почти всеки ден около 30 минути, в идеалния случай, а ограничения няма.

Няма по-добър, лесен и бюджетен начин за контрол на здравето от ходенето и това е доказано в практиката от векове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest